Val di Fassa jest miejscem, które przyciąga zarówno miłośników sportów zimowych, jak i letnich wędrówek, oferując bogactwo przyrody, atrakcji turystycznych i możliwości aktywnego wypoczynku przez cały rok.

Gdzie leży Val di Fassa?

Val di Fassa to dolina położona w północno-wschodniej części Włoch, w regionie Trentino-Alto Adige/Südtirol. Dolina ta jest otoczona przez masywy górskie Dolomitów, co sprawia, że stanowi malownicze i atrakcyjne miejsce turystyczne. Kilka głównych miejscowości w dolinie to Canazei, Campitello di Fassa, Pozza di Fassa, Mazzin, Vigo di Fassa i inne. Dolina Val di Fassa jest znana ze swojej przyjemnej atmosfery, pięknych krajobrazów górskich i różnorodnych atrakcji zarówno zimą, jak i latem.

Dlaczego narciarze wybierają Val di Fassa?

Narciarze wybierają Val di Fassa z kilku istotnych powodów, które sprawiają, że ten region jest atrakcyjny dla miłośników sportów zimowych:

 1. Obszar narciarski Dolomiti Superski: Val di Fassa jest częścią obszaru narciarskiego Dolomiti Superski, jednego z największych na świecie. To oznacza dostęp do ogromnej liczby tras narciarskich o różnym stopniu trudności w ramach jednego karnetu narciarskiego.
 2. Różnorodność tras: Dolina oferuje różnorodne trasy narciarskie, które są dostosowane do różnych poziomów zaawansowania. Zarówno początkujący, jak i zaawansowani narciarze znajdą odpowiednie trasy.
 3. Sella Ronda: To jedna z najbardziej znanych tras narciarskich w Dolomitach, obejmująca obszar Val di Fassa i sąsiednich dolin. Trasa ta oferuje spektakularne widoki i unikalne doświadczenie narciarskie.
 4. Masyw Catinaccio: Imponujący masyw górski Catinaccio, dominujący nad krajobrazem, dodaje uroku temu regionowi. To także obszar atrakcyjny dla miłośników wspinaczki górskiej.
 5. Malownicze otoczenie: Val di Fassa położone jest w malowniczym otoczeniu Dolomitów, co sprawia, że jest nie tylko atrakcyjne pod względem narciarstwa, ale także pod względem krajobrazowym.
 6. Atrakcje letnie: Poza sezonem narciarskim, Val di Fassa przyciąga turystów latem dzięki szlakom górskim, możliwościom wspinaczki, jazdy na rowerze górskim i innym formom aktywnego wypoczynku.
 7. Kultura ladina: Mieszkańcy doliny są często przedstawicielami kultury ladina, co dodaje regionowi charakterystycznego klimatu lokalnego.

Ile km tras narciarskich jest w Val di Fassa?

Val di Fassa oferuje różnorodne trasy narciarskie o łącznej długości około 120 km. Te trasy są dostosowane do różnych poziomów zaawansowania, co sprawia, że Val di Fassa jest atrakcyjnym miejscem dla narciarzy o różnych umiejętnościach. Ośrodek narciarski ten jest częścią obszaru Dolomiti Superski, co dodatkowo zwiększa możliwości narciarskie dla odwiedzających.

Kiedy najlepiej na narty do Val di Fassa?

Najlepszy czas na wyjazd na narty do Val di Fassa przypada zazwyczaj w okresie zimowym, od grudnia do kwietnia. Oto kilka informacji, które mogą pomóc w wyborze optymalnego terminu:

 1. Grudzień – Styczeń:
  1. Początek sezonu narciarskiego w Val di Fassa zazwyczaj zaczyna się w grudniu. W tym okresie trasy narciarskie są przygotowywane, a ośrodki narciarskie otwierają swoje bramy dla narciarzy. To również okres, gdy warunki śniegowe są zazwyczaj stabilne.
 2. Luty – Marzec:
  1. Luty jest często uważany za jeden z najlepszych miesięcy dla miłośników nart. Warunki śniegowe są zazwyczaj doskonałe, a dni są dłuższe, co pozwala na dłuższe korzystanie z tras narciarskich.
  1. W marcu można również cieszyć się dobrą jakością śniegu, a warunki są nadal korzystne, choć dni mogą być nieco cieplejsze.
 3. Kwiecień:
  1. Kwiecień może być nadal dobrym okresem na narty, zwłaszcza na wyższych stokach górskich. Jednakże, na niższych wysokościach temperatura może być już wyższa, co wpływa na warunki śniegowe.

Jak dojechać z Polski do Val di Fassa?

Dojazd z Polski do Val di Fassa można zrealizować różnymi środkami transportu. Oto kilka opcji:

 1. Samochodem:
  1. Najbardziej elastycznym środkiem transportu jest podróż samochodem. Trasa samochodem z Polski do Val di Fassa może obejmować przejazd przez Czechy, Austrię i Włochy. Trasy można dostosować do własnych preferencji.
 2. Samolotem:
  1. Najbliższymi dużymi lotniskami do Val di Fassa są międzynarodowe lotniska w Bolzano (BZO) i Wenecji (np. Marco Polo Airport). Po przylocie można wynająć samochód, skorzystać z usług transferu z lotniska lub skorzystać z transportu publicznego, aby dotrzeć do Val di Fassa.
 3. Pociągiem:
  1. Podróż pociągiem do najbliższego dużego miasta we Włoszech, takiego jak Bolzano czy Trento, a następnie skorzystanie z autobusu, wynajęcie samochodu lub innych środków transportu, aby dotrzeć do Val di Fassa.
 4. Autokarem:
  1. Niektóre firmy oferują połączenia autokarowe do miejscowości górskich we Włoszech. Warto sprawdzić dostępność takich usług.

Ski Planet – wyjazdy narciarskie do Włoch. Góry możliwości. Sprawiamy, że radość czerpana z zimowych wczasów zostawia apetyt na kolejne sezony narciarskie. Ski Planet – licencjonowanym biurem podróży, naszym nadrzędnym celem jest dostarczanie najatrakcyjniejszych miejsc noclegowych w głównych dolinach narciarskich w Dolomitach.