Każdy, kto choć raz był we Włoszech doskonale, wie, że Włochy mają jeden z najpiękniejszych szczytów na świecie. Natomiast pasma górskie, takie jak Alpy i Dolomity, sprawiają, że jest to jeden z najlepszych krajów w Europie do uprawiania narciarstwa. Dlatego przynajmniej raz w życiu każdy, powinien mieć wrażenie, że delikatnie przesuwa się po miękkiej białej warstwie śniegu, która lśni pod promieniami słońca, a 3667 mil tras zjazdowych we Włoszech, czyli 5 902 kilometrów to wymarzone miejsce dla wszystkich narciarzy, zarówno tych młodszych, jak i starszych. Mając to na uwadze, jeśli sytuacja na świecie pozwoli to, skorzystajmy z sezonu 2021 i zafundujmy sobie ferie zimowe, wakacje na nartach. A jeśli po raz pierwszy jeździmy na stokach, to poniżej znajdziecie najlepszy wybór miejsc, w których na pewno zadebiutujemy w wielkim stylu. Oto one:

PIANI DI BOBBIO

Jedynie 70 kilometrów od Mediolanu, znajdują się szczyty ośrodków narciarskich Piani di Bobbio i Valtorta, które dzięki sztucznemu śniegowi pokrywającemu stoki są zawsze białe. Poza tym są tu także obozy szkół narciarskich, w których początkujący narciarze uczą się jeździć na nartach, jak również ekscytujące czarne trasy dla tych bardziej zaawansowanych narciarzy. To wszystko sprawia, że jest to popularne miejsce na cały rok. Natomiast zaczynając od Barzio, uroczego miasteczka Valsassina w prowincji Lecco, to nowoczesna kolejka linowa, zabierze nas na wysokość 1700 metrów, gdzie znajdziemy 4 wyciągi krzesełkowe i 3 wyciągi narciarskie, które obsługują 35 kilometrów stoków. Tak więc niech zabawa się w końcu zacznie!!!

CERVINIA

A więc Breuil – Cervinia to naprawdę prawdziwy raj dla narciarzy. Dlaczego? Dlatego, że prócz tego, iż jest jednym z najbardziej znanych ośrodków narciarskich we Włoszech i królową Doliny Aosty, to jest jeszcze idealny dla początkujących narciarzy. Jest tak, gdyż w okolicy Cretaz, znajduje się szkoła narciarska, ale jednak najbardziej odpowiedni dla początkujących narciarzy jest obszar Plan Masino. To właśnie tutaj stoki, znajdują się na wysokości 2600 metrów, czyli na wysokości, na której śnieg pozostaje miękki i łatwy, co zapewnia optymalne warunki dla tych, którzy nigdy wcześniej nie jeździli na nartach. Ponadto Cervinia, oferuje nie tylko stoki, które są odpowiednie dla wszystkich poziomów, lecz również zapierające dech w piersiach widoki na jedne z najbardziej imponujących szczytów w Europie. Bardziej doświadczeni narciarze koniecznie, powinni pójść na stok Venttina, natomiast miłośnicy snowboardingu, powinni swoich sił spróbować w Indianpark i Gravity Park.

CANAZEI

Canazei to urocze miasteczko w Trentino Alto Adige w Val di Fassa. Są w nim kolorowe małe domki położone w górach, a bajkowa atmosfera, wspaniałe stoki i nowoczesne wyciągi są ofertą tego miasteczka. Poza tym Canazei jest także częścią regionu narciarskiego Dolomiti Superski Maxi, który został założony w 1974 roku i obejmuje znaczną część terenu narciarskiego w Dolomitach. Rozciąga się na powierzchni około 3000 metrów kwadratowych. Ten obszar obejmuje 12 ośrodków narciarskich, 450 wyciągów i 1200 kilometrów tras zjazdowych, z których około połowa jest bezpośrednio ze sobą połączona, a wszystkie są dostępne za pomocą jednego karnetu narciarskiego. Jeśli zaś chodzi o narciarzy biegowych, to mogą oni wybrać pomiędzy ośrodkiem narciarstwa biegowego w Canazei, gdzie mogą stawiać pierwsze kroki z nauczycielami w lokalnej szkole, kierować się na Alba albo kierować się w stronę „Soreghes – Sot Ronch” na dużej równinie, która łączy Canazei z pobliską wioską Campitello di Fassa.

ALLEGHE

Nie wiem, czy wszyscy wiedzą, ale Dolomity są nie tylko miejscem światowego dziedzictwa, lecz też idealnym miejscem dla miłośników sportów zimowych. Otóż ośrodek narciarski Civetta w Dolomitach w Vento jest częścią regionu Dolomiti Superski. Natomiast jednym z głównych ośrodków wypoczynkowych jest Alleghe, które znajduje się na wysokości 1000 metrów, czyli 3280 stóp nad poziomem morza. A całkowity obszar narciarski tutaj jest ogromny. Co to tak naprawdę oznacza? To, że ma 128 kilometrów tras o różnych poziomach i trudnościach, które są otoczone oszałamiającymi i niepowtarzalnymi krajobrazami. Są też szkółki narciarskie, które znajdują się na słonecznym płaskowyżu Piani di Pezze, na wysokości 1560 metrów. Natomiast bardziej doświadczeni narciarze, mają do dyspozycji około pięćdziesięciu stoków, z których najdłuższy jest Gran Zuita. A jeżeli, będziemy chcieli zakończyć swój dzień na stokach w nieco spektakularny sposób, to możemy wybrać się na oświetlony tor Pecold w Val Zoltana. Jest to świetna okazja na narty w świetle księżyca.