Kiedy dni stają się dłuższe, a słońce śmielej zagląda na zimowe stoki, narciarze i snowboardziści na całym świecie wita z radością sezon wiosennego szusowania. Wiosenna jazda na nartach to wyjątkowe doświadczenie, pełne cieplejszych temperatur, miękkiego śniegu i niepowtarzalnej atmosfery. Oto kilka porad, jak maksymalnie wykorzystać te słoneczne dni na stokach. Wiosenne warunki śniegowe mogą być zmiennie – od twardego, zmarzniętego śniegu rano do miękkiego i mokrego popołudniu. Możesz rozważyć użycie nart o szerszym talerzu, które lepiej radzą sobie w miękkim śniegu, a także dostosować kąty kantowania dla lepszej przyczepności na twardszym podłożu.

Wiosenna pogoda potrafi być kapryśna. Warstwowy ubiór pozwoli Ci na dostosowanie się do zmieniających się warunków. Zaczynaj od oddychającej bielizny termicznej, a na wierzch zakładaj warstwy, które łatwo zdjąć, gdy zrobi się cieplej. Nie zapomnij o ochronie przed słońcem – krem z wysokim filtrem UV to absolutny must-have. Miękki, wiosenny śnieg wymaga nieco innej techniki jazdy. Skup się na płynnych, kontrolowanych ruchach i próbuj utrzymywać równowagę bardziej centralnie nad nartami. Unikaj zbyt agresywnego cięcia krawędziami, co w miękkim śniegu może być mniej efektywne. Wiosna to także czas, gdy wzrasta ryzyko lawinowe, zwłaszcza w cieplejszych godzinach dnia. Zawsze sprawdzaj lokalne raporty lawinowe przed wyjściem na stok i unikaj jazdy poza trasami, chyba że jesteś odpowiednio przygotowany i znasz aktualne warunki.

Wiosna to świetny czas na narciarstwo we Włoskich Alpach, gdzie wiele ośrodków oferuje doskonałe warunki śniegowe nawet do późnej wiosny. Dzięki wysokim szczytom i dobrze rozwiniętej infrastrukturze, Włochy są idealnym miejscem dla tych, którzy chcą cieszyć się narciarstwem długo po tym, jak w niższych lokalizacjach śnieg się już stopił. Poniżej przedstawiamy pięć ośrodków narciarskich, gdzie wiosną możemy jeszcze wskoczyć na deskę lub narty. 

Cervinia-Breuil 

Cervinia położona na granicy z Szwajcarią, Cervinia oferuje dostęp do jednego z najwyższych terenów narciarskich w Europie. Dzięki połączeniu z Zermatt w Szwajcarii narciarze mają do dyspozycji ogromny obszar narciarski z doskonałymi warunkami do późnej wiosny. Cervinia, to pełna nazwa Breuil-Cervinia, jest jednym z najbardziej cenionych ośrodków narciarskich w Europie, szczególnie atrakcyjnym dla miłośników wiosennego narciarstwa. Dzięki bezpośrednim dostępem do lodowca Matterhorn (Monte Cervino), oferuje doskonałe warunki śniegowe nawet do późnej wiosny. Narciarze mogą cieszyć się dobrze przygotowanymi trasami, które często pozostają otwarte do końca maja, a czasami nawet dłużej.

Cervinia

W Cervinii znajdziesz tras zjazdowych dla narciarzy o różnych poziomach umiejętności, od łagodnych stoków dla początkujących, po wymagające trasy dla zaawansowanych miłośników białego szaleństwa. Dodatkowo, połączenie z Zermatt w Szwajcarii otwiera dostęp do jednego z największych obszarów narciarskich na świecie – Matterhorn Ski Paradise. Wiosenna pogoda w Cervinii jest zazwyczaj słoneczna i stosunkowo ciepła, co czyni jazdę jeszcze bardziej przyjemną. To idealne warunki do długich dni na stokach z przerwami na słoneczne tarasy kawiarni i restauracji.  

Niezawodne Livigno

Niezawodne Livigno znane jako mały Tybet, cieszy się wysokim położeniem i obfitymi opadami śniegu, co zapewnia doskonałe warunki narciarskie do maja Dzięki swojemu wysokiemu położeniu 1816 m n.p.m. Livigno oferuje bardzo dobre warunki śniegowe aż do późnej wiosny.  Dodatkowo, system sztucznego naśnieżania zapewnia jakość i trwałość pokrywy śnieżnej na stokach. Livigno oferuje szeroki wybór tras narciarskich dla jeźdźców o różnym stopniu zaawansowania, od łatwych tras dla początkujących po zaawansowane czarne trasy i parki snowboardowe dla miłośników freestyle’u. Poza głównym sezonem zimowym, Livigno często oferuje atrakcyjne promocje na skipassy oraz niższe ceny zakwaterowania, co czyni wiosenny wyjazd bardziej przystępnym cenowo. Wiosna w Livigno to nie tylko narciarstwo, ale także wyjątkowa atmosfera w miasteczku, z licznych kawiarni, restauracji i barów, które zapraszają na słoneczne tarasy. 

Livigno w kwietniu

Ponte di Legno – Tonale

Passo Tonale to ośrodek narciarski, który łączy regiony Trentino i Lombardię i oferuje szeroki zakres tras, idealnych dla narciarzy o różnych umiejętnościach. Dzięki swojemu wysokiemu położeniu, Passo Tonale zapewnia dobre warunki śniegowe aż do wiosny. Passo Tonale jest odpowiednie dla narciarzy i snowboardzistów wszystkich poziomów umiejętności. Oferuje szeroką gamę tras, od łagodnych stoków dla początkujących po bardziej wymagające zjazdy dla zaawansowanych miłośników białego szaleństwa. Położenie ośrodka umożliwia łatwy dostęp do lodowca Presena, co jest wielką zaletą dla narciarzy szukających pewności śnieżnych warunków wiosną. Lodowiec oferuje dodatkowe trasy narciarskie, które są dostępne nawet wtedy, gdy w innych częściach ośrodka śnieg zaczyna topnieć.

Park Narodowy Stelvio

Wiosna w Passo Tonale to często słoneczna pogoda i przyjemne temperatury, co czyni jazdę jeszcze bardziej przyjemną. To idealne warunki, by cieszyć się narciarstwem bez mroźnych temperatur charakterystycznych dla głębokiej zimie. Podobnie jak w innych ośrodkach, wiosna to okres, kiedy na stokach jest mniej tłoczno, co przekłada się na krótsze kolejki do wyciągów i więcej przestrzeni na trasach. Dodatkowo wiosenna oferta cenowa często jest bardziej atrakcyjna niż w szczycie sezonu zimowego, co dotyczy zarówno zakwaterowania, jak i karnetów narciarskich.

Val d’Isere i Tignes to technicznie leżące we Francji ośrodki są częścią ogromnego obszaru narciarskiego Espace Killy, który jest łatwo dostępny z włoskiej doliny Aosty. Są znane z długiego sezonu narciarskiego, często trwającego do maja. Dzięki wysokiemu położeniu, z częścią terenów narciarskich na lodowcach, Val d’Isère i Tignes oferują doskonałe warunki śniegowe długo po tym, jak w niższych ośrodkach śnieg się stopił. Można tu cieszyć się jazdą na nartach aż do wczesnego lata. Wiosna przynosi dłuższe dni i więcej światła słonecznego, co oznacza więcej czasu na stoku i miękki, „masłowy” śnieg idealny do jazdy poza trasami. Cieplejsza pogoda i słońce sprawiają, że dni na nartach są po prostu przyjemniejsze. Poza szczytem sezonu zimowego, Val d’Isère i Tignes są mniej zatłoczone, co oznacza krótsze kolejki do wyciągów i więcej przestrzeni na stokach. To idealne warunki dla tych, którzy chcą skupić się na jazdzie i uniknąć tłumów.

Obszar Espace Killy oferuje ponad 300 km tras zjazdowych dla narciarzy wszystkich poziomów zaawansowania, od szerokich, łagodnych stoków dla początkujących, po wyzwania dla zaawansowanych miłośników białego szaleństwa, w tym jazdę poza trasami i snowparki. Val d’Isère i Tignes oferują bogaty wybór atrakcji poza stokiem, od spa i wellness, przez baseny i lodowiska, po ekskluzywne restauracje i bary. To doskonała okazja, by połączyć narciarstwo z relaksem i dobrą kuchnią. Wiosna to także czas, gdy alpejska przyroda budzi się do życia, oferując niesamowite widoki i możliwość podziwiania kwitnących dolin. To doskonały moment, by doświadczyć alpejskiego krajobrazu w całej jego okazałości.

Sulden am Ortler położony w sercu Parku Narodowego Stelvio. Główną zaletą Sulden am Ortler, która wyróżnia ten ośrodek narciarski, jest jego wyjątkowe położenie u podnóża masywu Ortler, najwyższego szczytu w regionie Południowego Tyrolu. To położenie zapewnia nie tylko doskonałe warunki śniegowe aż do późnej wiosny, ale także oferuje narciarzom spektakularne widoki na otaczające Alpy. To unikalne połączenie wysokiej jakości śniegu z zapierającymi dech w piersiach krajobrazami sprawia, że Sulden am Ortler jest wyjątkowym miejscem na mapie europejskich ośrodków narciarskich. Jego wysokie położenie i lodowce zapewniają dobre warunki narciarskie nawet gdy w innych miejscach sezon się już zakończył. Ten urokliwy ośrodek narciarski położony w sercu włoskiego regionu Południowy Tyrol, u stóp masywu Ortler, najwyższego szczytu w regionie.

Jest to miejsce, które przyciąga narciarzy i snowboardzistów swoją wyjątkową atmosferą, spektakularnymi widokami oraz doskonałymi warunkami do uprawiania sportów zimowych, szczególnie wiosną. Tak jak w przypadku wyżej wymienionych ośrodków narciarskich dzięki wysokiemu położeniu, część tras narciarskich w Sulden sięga nawet 3250 m n.p.m., co zapewnia doskonałe warunki śniegowe aż do późnej wiosny. Lodowiec Ortler oferuje możliwość jazdy na nartach nawet wtedy, gdy w niższych lokalizacjach sezon narciarski już się zakończył. Wiosna w regionie jest często słoneczna, co w połączeniu z doskonałym śniegiem tworzy idealne warunki dla miłośników narciarstwa.

Dłuższe dni i przyjemne temperatury sprawiają, że czas spędzony na stokach jest jeszcze bardziej satysfakcjonujący. Region oferuje jedne z najbardziej malowniczych widoków w Alpach, z majestatycznym masywem Ortler w tle. Wiosenne szusowanie w takich sceneriach to niezapomniane doświadczenie. Ośrodek oferuje szeroką gamę tras narciarskich dla jeźdźców na wszystkich poziomach zaawansowania, od łagodnych, szerokich stoków idealnych dla początkujących, po trudniejsze trasy dla bardziej doświadczonych narciarzy.

Wiosną w Alpach może się zdarzyć, że konieczne będzie użycie łańcuchów na koła. Pomimo że wiosna przynosi zwykle cieplejsze temperatury i mniej intensywne opady śniegu, pogoda w górach może być bardzo zmienna i nieprzewidywalna. Śniegowe opady są możliwe nawet w późnej wiośnie, szczególnie na wyższych wysokościach, co może prowadzić do trudnych warunków drogowych. Regiony alpejskie są dobrze przygotowane na zimowe warunki, ale niespodziewane opady śniegu mogą sprawić, że drogi staną się śliskie i niebezpieczne. W wielu miejscach, zwłaszcza na przełęczach górskich i w obszarach o wyższym ryzyku lawinowym, może obowiązywać prawo wymagające posiadania łańcuchów na kołach lub opon zimowych w pojazdach, nawet wiosną.