„Otwarte przestrzenie, ciepłe powitanie i bezpieczne wakacje”

Autonomiczna prowincja Trentino od 1 lipca cieszy się wejściem, podobnie jak całe Włochy, do białej strefy, a to oznacza, że obostrzenia związane z zapobieganiem rozprzestrzeniania się koronawirusa wciąż istnieją, ale są bardzo złagodzone. Można też swobodnie przemieszczać się między autonomicznymi prowincjami i regionami.

Kto może przyjechać do Trentino?

W obszarze białej strefy wszyscy turyści mogą przebywać i przemieszczać się bez ograniczeń czasowych, bez podawania uzasadnienia, jednak podobnie jak w przypadku całych Włoch, aby wjechać do Trentino bez względu na środek transportu, należy mieć przy sobie:

  1. Wypełnioną cyfrową Kartę Lokalizacji Pasażera. W przypadku problemów technologicznych można ją zastąpić wersją papierową.
    EU PLF wypełnisz tutaj.
  2. Cyfrowy certyfikat Covid UE (zwany również jako Paszport Covidowy lub Green Pass) wykazujący:
  • ukończenie cyklu szczepień co najmniej na 14 dni przed podróżą,
  • wyzdrowienie po COVID-19 w ciągu ostatnich 6 miesięcy,
  • ujemny wynik testu molekularnego lub antygenowego w ciągu 48 godzin przed wjazdem na terytorium Włoch

Instrukcja, jak pobrać unijny Certyfikat Covid dostępna jest na stronie www.pacjent.gov.pl.

Jeśli nie masz pewności, jakie dokumenty przygotować wypełnij formularz online (dostępny w języku angielskim lub włoskim).

Wizyta w Trentino to nie tylko trekkingi na świeżym powietrzu, a udane wakacje zależą od wielu czynników. Na szczęście turystyka wróciła do normalnego funkcjonowania i goście mogą korzystać praktycznie bez przeszkód z pięknych widoków i całej infrastruktury! Przedstawiamy aktualne informacje dla podróżujących do Trentino:

Restauracje

Wszystkie restauracje są otwarte, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Posiłek na świeżym powietrzu, w restauracyjnym ogródku zjemy z całą rodziną i ze wszystkimi znajomymi, ponieważ zostały zniesione limity liczby osób siedzących przy jednym stole. W środku limity wciąż obowiązują i wynoszą 6 osób na stolik.

Zniesione są również ograniczenia czasowe otwarcia lokali. Swobodnie zamówimy też jedzenie na wynos. W zależności od charakteru miejsca należy dostosować się jedynie do zasad dotyczących odległości między gośćmi i maksymalnego obłożenia.

Hotele

Przy zachowaniu przez obiekt zaleceń włoskiego Ministerstwa Zdrowia i Pracy, możliwe jest nocowanie we wszystkich obiektach noclegowych: w hotelach, gospodarstwach agroturystycznych, prywatnych mieszkaniach, campingach oraz w schroniskach alpejskich, turystycznych i młodzieżowych.

Atrakcje

Można uprawiać każdą dyscyplinę sportową na świeżym powietrzu, w tym sporty zespołowe i bliskiego kontaktu. W przypadku ćwiczeń indywidualnych i w zamkniętych pomieszczeniach należy zachować 2-metrowy dystans, a siłownie, centra spa oraz otwarte i kryte baseny mogą być używane zgodnie z obowiązującymi wytycznymi.

Wszystkie obiekty kulturalne: kina, teatry, sale koncertowe, muzea, galerie i biblioteki są otwarte przy zachowaniu dystansu społecznego. Jeśli planujemy zwiedzać atrakcje w cieszące się zainteresowaniem weekendy, musimy wcześniej zarezerwować wizytę telefonicznie lub online.

Parki rozrywki są otwarte po wcześniejszej rezerwacji, jednak liczba wejść może być ograniczona.

Plaże i kąpieliska są ponownie otwarte zgodnie z wytycznymi, gdzie m.in. obwód wokół każdego parasola musi wynosić co najmniej 10 m2. Na publicznych plażach należy przestrzegać dystansu społecznego.

Kolejki linowe i wyciągi

Z wyciągów krzesełkowych skorzystamy bez przeszkód, przy pełnej przepustowości 100%, jednak na czas oczekiwania i przejazdu wymagane są maseczki. W przypadku gdy przednie szyby będą zamykane np. w przy silnym wietrze i opadach, obłożenie krzesełek będzie zmniejszone do 5

W kolejkach gondolowych i linowych dozwolone liczba zajętych miejsc została zmniejszona do 50%. Obowiązkowe jest też używanie maseczek, a okna mają pozostać otwarte.

W wyjątkowych sytuacjach (na przykład przy ekstremalnych warunkach pogodowych) obsługa górnych stacji wyciągów może zdecydować o zapełnieniu wszystkich miejsc w gondolach i na krzesełkach, tak by przyspieszyć rozładowanie kolejki do wyciągu.

Transport publiczny

Obecnie lokalny system transportowy funkcjonuje na podstawie szeregu procedur i środków bezpieczeństwa, ze zmniejszoną przepustowością (80%).

Przydatne numery telefonów

  • 116117 – pomoc medyczna w nagłych wypadkach i do innych usług zdrowotnych w Trentino. Numer jest bezpłatny i dostępny 24/7.
  • +39 800 867 388 – pytania po przyjeździe o obowiązujące przepisy i procedury dotyczące wymazów, izolacji i kwarantanny. Numer jest bezpłatny i czynny od 8:00 do 18:00 od poniedziałku do piątku, z wyłączeniem świąt.
  • 112 – pozostałe sytuacje awaryjne

Źródło: https://www.visittrentino.info/en/articles/practical-info/coronavirus-info

Więcej o aktualnej sytuacji Covid-19 we Włoszech oraz wymaganych dokumentach i możliwościach podróżowania dowiesz się tutaj.