Uwielbiasz jazdę na nartach, ale masz dużego psa, który nie chce odstąpić Cię nawet na krok? Jeśli hotel dla psów też odpada, to sprawdź czym jest Skijoring i wybierz się z psem na narty w Dolomity. Tutaj z pewnością będzie mile widziany.

Czym jest Skijoring?

Skijoring znany również pod nazwą skikjoring, to jazda na nartach za psem lub za koniem. My tutaj skupimy się na jeździe na nartach z czworonożnym, szczekającym i kudłatym przyjacielem. To dyscyplina sportu zaprzęgowego, która z roku na rok zyskuje wielu nowych zwolenników. Została zapoczątkowana przez Skandynawów, którzy przywozili psy zaprzęgowe z dalekich podróży na Alaskę.

Sprzęt do Skijoringu

Jeśli chcemy uprawiać ten sport, pomiędzy nami a psem musi być szczególna więź, która sprawia, że pies jest bezwzględnie posłuszny. Czworonóg musi mieć na sobie specjalne szelki, dostosowane do długości i obwodu klatki piersiowej psa, dzięki którym przymocujemy go do uprzęży zapiętej na biodrach właściciela. Pies ciągnie właściciela na linie, która ma zamontowany amortyzator łagodzący wszelkie szarpnięcia. Ogólnie rzecz biorąc sprzęt łączący psa i właściciela jest taki sam jak sprzęt do Canicrossu, czyli biegania z psem.

Oczywistą sprawą jest, że my musimy być wyposażeni w narty i kijki. Jednak tutaj narty nie powinny mieć metalowych krawędzi. Dzięki temu unikniemy ryzyka skaleczenia psa. W tej dyscyplinie jest większa prędkość, przez co powietrze szybciej ochładza stopy w butach narciarskich. Dlatego warto zainwestować w cieplejsze buty narciarskie lub lepsze wkładki.

Pas na biodra powinien być miękki na biodrach i mieć minimum 8 cm szerokości. Dobrze jest, kiedy jest wyposażony w karabinki, do których montujemy linę pociągową. Natomiast lina powinna mieć od 2,5 do 4,5 metrów długości. Ważne jest to, aby była wyposażona w amortyzatory.

Kto może uprawiać Skijoring?

Każdy, kto już ma podstawowe umiejętności jazdy na nartach biegowych. Jest to sport łatwy, który pozwoli nam cieszyć się czasem spędzonym ze swoim psem. Na początku nie będzie łatwo, bo musimy nauczyć swojego czworonoga, że to on ma nas ciągnąć i reagować na komendę wolniej lub stój. W takim zaprzęgu możemy mieć maksymalnie 2 psy, większa ilość staje się bardzo niebezpieczna, ponieważ wtedy możemy stracić nad nimi kontrolę.
W tym sporcie najlepiej sprawdzają się Husky, Alaskan Malamut, oraz duże rasy psów uwielbiające bieganie.


Źródło: http://www.dodogs.website/

Jak zacząć?

Oprócz specjalnego sprzętu musimy przygotować naszego czworonoga. Najpierw zacznijmy łagodne treningi. Potraktujmy to, jak zabawę. Pierwsze próby Skijoringu powinny być przeprowadzane na łagodnym terenie, bez zakrętów i trwać od 5 do 15 minut. Jeżeli zauważymy, że nasz pies już wie, o co chodzi, wtedy możemy zacząć uczyć go reagowania na komendy dotyczące zatrzymywania się, skręcania w lewo i w prawo. Takie treningi przeprowadzamy 3 lub 4 razy w tygodniu. Pies powinien opanować sztukę skikjoringu w 3 tygodnie. Warto zadbać o specjalne buty, które zabezpieczą jego łapy przed zranieniem. To poważna sprawa, bo jedna rana na łapie oznacza kilkutygodniową przerwę w bieganiu.

Jeśli nasz pupil polubi tę dziedzinę sportu, wtedy intensywny trening może trwać nawet 1,5 godziny. Jednocześnie musimy pamiętać o tym, że w tym czasie rośnie zapotrzebowanie naszego psa na energię. Dlatego musimy zapewnić mu odpowiednią dietę.

Oto ośrodki w Dolomitach, w których można uprawiać Skijoring:

Val Gardena i Alta Badia to dwa regiony narciarskie, które coraz częściej spotykamy narciarzy z psami. Tutaj nie ma problemu ze znalezieniem hotelu, w którym możemy nocować razem z przyjacielskim czworonogiem.