W 2021 największy na świecie portal narciarski Skiresort.info wraz z najlepszymi specjalistami z Alp przyznał po raz kolejny mistrzostwo dla Ski Center Latemar wśród resortów do 60 km tras zjazdowych. W sumie od 2006 roku ośrodek otrzymał aż 17 nagród!

Doskonale przygotowane stoki, zapierające dech w piersiach krajobrazy, zaczarowane lasy, nowoczesne wyciągi i góry na styku dwóch kultur, schroniska z pysznym menu, a do tego liczne atrakcje poza samą jazdą po trasach. Witaj w Ski Center Latemar — przedsionku Dolomitów!

Liczne nagrody i wyróżnienia to zasługa przede wszystkim jakości przygotowania stoków i nowoczesnego naśnieżania — śnieg nie zmienia się tutaj w czysty lód w mroźne dni ani w cukier i muldy po szyję, gdy przygrzeje słońce.

Do tego wzięto również pod uwagę nowoczesne wyciągi, liczne atrakcje dla rodzin z dziećmi, profesjonalne snowparki i ofertę gastronomiczną schronisk na styku dwóch kultur w tradycyjnych górskich chatach i nowoczesnych schroniskach wkomponowanych w naturalny krajobraz.

Ważną obecnie kwestią, za którą resort otrzymał maksymalną ilość punktów, jest ekologia. Energia elektryczna do obsługi wyciągów i armatek śnieżnych pochodzi z odnawialnych źródeł energii. Nowoczesna restauracja Oberholz jest ogrzewana energią geotermalną, a samo miasteczko Obereggen posiada własny system ciepłowniczy wykorzystujący biomasę.

Polecane noclegi w okolicy Ski Center Latemar

Ośrodek narciarski pod szczytami pięknego, chronionego masywu Latemar jest największy w regionie Val di Fiemme i stanowi główną bramę do Dolomitów — wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Latemar jest otwarty od listopada do kwietnia, a wszystkie stoki są niemal bez przerwy nasłonecznione. Stoki leżą na wysokości 1500 – 2500 m n.p.m. Mimo że nie ma tu lodowca, nowoczesny system naśnieżania zapewnia doskonałe warunki przez cały sezon.

DLA NARCIARZY NA KAŻDYM POZIOMIE

Spokój dla początkujących

Początkujący nie będą ze strachem mierzyć się tutaj z tłumami, muldami i nierównościami terenu. Zamiast tego mogą się skupić na swojej technice jazdy. Do dyspozycji są też przedszkola narciarskie, które mimo nazwy zapraszają nieodpłatnie dorosłych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę na nartach.

Liczne, szerokie, niebieskie i łagodniejsze czerwone szerokie trasy ułatwiają naukę. Do tego nie stoi się w kolejkach, więc początkujący mogą dużo ćwiczyć, i szybko wyjeździć potrzebne do automatyzacji ruchów kilometry.

Wyzwania dla zaawansowanych

Zaawansowani wybiorą najchętniej strome, długie i szerokie stoki Predazzo. W Pampeago sławą przyciąga czarna Pala di Santa o nachyleniu 58° i długości około 3 km. W Obereggen wyzwaniem jest trasa numer 5 „The experts only” – tylko dla ekspertów. Mimo że oznaczonza jako czerwona, niejednego zaskoczyła pionowym nachyleniem.

Szkolenia z polskim instruktorem w Pampeago

PRZEDSZKOLA NARCIARSKIE

Pampeago — Bip Club

Przedszkole narciarskie w Pampeago jest przeznaczone nie tylko dla dzieci w wieku przedszkolnym. Na 3 taśmach o różnej długości i małych stokach o łagodnym nachyleniu, w bezpiecznym, ogrodzonym miejscu uczą się nawet dorośli!

W kindergarten, oprócz licznych zabawek na dworze, zamków, karuzeli z pontonami i urozmaiconych slalomów, jest też toaleta, salka pod dachem, przechowalnia nart i automaty z napojami i przekąskami. Można też zamówić opiekę nad dziećmi od lat 2-óch w języku angielskim i włoskim. Dodatkową atrakcją jest tor saneczkowy.

*Wstęp dla dzieci jest płatny.

Predazzo — Plac Królestwa Smoków

W tym przedszkolu dzieci szaleją wśród gigantycznych kostek, na zamku dmuchanym czy w mini pociągu. Naukę jazdy można rozpocząć na 2-óch taśmach i małym niebieskim stoku z wyciągiem krzesełkowym. W pobliżu jest też Smoczy Las – 1,4 km trasa na spacery z dziećmi i „poszukiwanie skarbów”.

Uwaga: W Predazzo po zakończeniu nauki na małym stoku dużym wyzwaniem będzie jazda na pozostałych trasach — czerwonych i czarnych.
Do kontynuowania nauki na spokojnie, warto skibusem lub samochodem podjechać na stoki od strony Pampeago.

*Wejście na plac jest bezpłatne. Wjazd gondolą z Predazzo. W kasach dostępne są pomoce do przejścia Smoczego Lasu.

Obereggen — Brunoland

Śnieżny plac zabaw znajduje się przy dolnej stacji kolejki. Najmłodsi jeżdżą po małych stokach i na śnieżnych falach. Do ich dyspozycji jest też zamek i karuzela. Kolejny etap nauki to sąsiednia, łagodna trasa z orczykiem.

*Wstęp dla dzieci jest płatny.

Szkolenia grupowe dla dzieci w Ski Center Latemar

Fot. www.snowpark.obereggen.com

MEKKA FREESTYLE — SNOWPARKI

W Obereggen działają 2 snowparki w tym duży, znany snowpark dla zaawansowanych, gdzie w sezonie odbywają się zawody freestylowe. W styczniu organizowana jest też impreza z okazji oficjalnego otwarcia parku.
Zawodnicy startują na 80-metrowym halfpipie, 16-metrowym „mega kickerze” oraz serii niższych ramp i boxów o różnym kształcie i poziomie trudności. Największy z nich, żywa reklama, wygląda jak rozlany karton mleka.

Snowpark ma też zielone linie dla początkujących i dla dzieci, z których mogą korzystać pod opieką instruktora lub rodzica. Przed rozpoczęciem jazdy w snowparku zalecamy najpierw zapoznać się z przeszkodami, koniecznie założyć kask i ochraniacze i dokładnie przemyśleć zabawę.
I to, co najważniejsze, pod żadnym pozorem nie stawać za przeszkodami i nie zmieniać linii przejazdu!

DODATKOWY ZASTRZYK ENDORFIN

Alpine Coaster i sanki w Predazzo

W Predazzo można podnieść poziom adrenaliny na jedynym w Trentino górskim coasterze, który z prędkością 40 km/h pokonuje 980-metrową trasę o maksymalnym nachyleniu 28,2%!

Predazzo Alpine Coaster Gardoné to sanki pędzące po szynach na wysokości ponad 1.650 m n.p.m, a zjazd prowadzi uskokami, tunelami i zapierającymi dech w piersiach zakrętami.

* Dojazd do sanek kolejką kabinową Predazzo-Gardoné.

Nocna jazda i szybkie sanki w Obereggen

W Obereggen we wtorki, czwartki i piątki, w godz. 19:00 – 22:00 dostępny jest oświetlony stok o długości 1,5 km. Za nocną jazdę nie trzeba dopłacać, jeśli posiadamy przynajmniej kilkudniowy skipass, w tym najbardziej popularny karnet 6-dniowy. W czasie nocnej jazdy działa też podświetlany, 2-5 km tor saneczkowy. Sanki można wynająć w wypożyczalni nart pod samym stokiem, a wywozi się je na górę gondolą.

We wtorki organizowane są pokazy instruktorów z Obereggen, czyli Night Show. Raz do roku w Sylwestra odbywa się Fireshow z pokazami na stoku z żywym ogniem i specjalny przejazd „płonących” ratraków.

Aprèsski Ganischger Alm

APRES SKI

W godzinach nocnej jazdy w Obereggen otwarty jest charakterystyczny, wysoki na 10 metrów bar Tipi, który zaprasza na grzane wino i drinki.

W Pampeago przy schronisku Ganischger Alm w piątki i soboty można utknąć na dobre w tzw. szklanej pułapce, czyli barze — parasolce. Tu się rozgrywa największe party resortu z głośnymi hitami z aktualnego sezonu i tańcami na stołach.

W Hotel Scoiattolo, pod samym stokiem w Pampeago, jest otwarta dla gości z zewnątrz dyskoteka. Dobre miejsce na zakończenie każdego dnia po zamknięciu wyciągów z pizzą, lokalnymi likierami i muzyką do tańca.

6-osobowe krzesło pod szczytami Latemaru

SKI CENTER LATEMAR W LICZBACH

48 km tras
5 ośrodków narciarskich na 1 karnecie Val di Fiemme-Obereggen

200 armatek śnieżnych
18 wyciągów, w tym 2 gondole i 1 krzesło 8-osobowe i 2 krzesła 6-osobowe
12 schronisk narciarskich z włoskim i południowo tyrolskim menu i obsługą w dwóch językach: niemieckim i włoskim
5 skicrossów o różnym poziomie trudności — przejazdy pełne zakrętów, fal i niespodzianek np. przejazd przez igloo
4 ogólnodostępne slalomy treningowe, w tym 2 z pomiarem czasu
3 przedszkola narciarskie dla dzieci i stoki dla początkujących
3 tory saneczkowe, w tym jeden 2,5-kilometrowy i oświetlony
2 snowparki w tym 1 z czarnymi przejazdami i halfpipe
1 oświetlony stok narciarski
1 górski alpine coaster w Predazzo

W każdym z 3 ośrodków znajdziecie wypożyczalnię sprzętu, przechowalnię nart, kasy biletowe i szkołę narciarską.

Jeśli to nie wystarczy, na tym samym karnecie skorzystacie z 115 km tras na sąsiednich terenach narciarskich Val di Fiemme — Obereggen. Ciekawym rozszerzeniem jest też karnet narciarski Silver z 390 km. A na skipassie Dolomiti Superski — łącznie 1200 km tras odkryjecie nie tylko „przedsionek”, ale też całe Dolomity!

Skipassy w Ski Center Latemar

Spacerem w Ski Center Latemar

A DLA NIEJEŻDŻĄCYCH?

Nie jeździsz na nartach? Nie ma problemu! Wjazd wyciągiem dla pieszych jest możliwy w wielu miejscach np. krzesełkiem numer 17 Latemar z Pampeago, gondolą z Predazzo lub gondolą z Obereggen. Bez zakładania nart można skorzystać z widoków i schronisk. W okolicy są też długie, wyznaczone trasy na rakiety śnieżne. Najciekawsze z nich to Latemarium z licznymi atrakcjami wkomponowanymi w krajobraz i górski spacer z Pampeago, trasą od schroniska do schroniska, aż do Obereggen.

JAK WYGLĄDA DOJAZD Z POLSKI?

Dla podróżujących z Polski, ośrodek Ski Center Latemar jest jednym z najlepiej zlokalizowanych we Włoszech – podróż samochodem, w zależności od miejsca startu w Polsce, trwa zazwyczaj do 10 godzin. Ułatwieniem dla kierowców jest szybki dojazd z autostrady. Tylko 20 km dzieli Bolzano — stolicę Tyrolu Południowego od Obereggen. Trasa do pozostałych dwóch miejscowości: Pampeago i Predazzo z A22 to ok. 35 km.