Narty nowe czy używane to dylemat niejednego narciarza. Wielu z nas zastanawia się, czy to się jeszcze opłaca. Zastanówmy się nad tym problemem i rozwiążmy ten dylemat.

Czy narty się zużywają?

Powszechnie panuje przekonanie, że narty się nie zużywają. A przecież wszystko czego używamy, stopniowo traci swoje właściwości. Warto pamiętać o tym, że każde narty kiedyś nie będą nadawać się do jazdy. Stopień ich zużycia zależy od narciarza, który wcześniej na nich jeździł. W rdzeniu nart podczas ich użytkowania powstają mikropęknięcia, w wyniku czego narta staje się coraz mniej dynamiczna na stoku.

Ważne jest również to, że wraz z upływem czasu technologia tworzenia nart również ulega pewnym modyfikacjom. Producenci dbają o komfort narciarza i w tym celu narty stale są udoskonalane.

Najważniejszy element: wiązania narciarskie

Narty przeważnie są sprzedawane wraz z wiązaniami narciarskimi. Jeśli chcemy upewnić się, czy ustawienie wiązań jest prawidłowe, powinniśmy sprawdzić to na specjalnym przyrządzie do diagnostyki wiązań narciarskich.

W przypadku wiązań najważniejszym parametrem jest skala wypięcia. Z niej odczytamy, przy jakiej sile uderzenia w razie upadku buty narciarza wypną się z nart. Ten wskaźnik odpowiada mniej więcej wadze narciarza. Jeśli narciarz waży 70 kg, to powinien jeździć w wiązaniach ustawionych na 7. Jednak pamiętajmy o tym, że w tym przypadku na dobór wiązań wpływa również stopień zaawansowania umiejętności danego narciarza oraz jego wzrost. Oprócz skali wypięcia równie ważna jest siła docisku, czyli odpowiednia odległość buta z przodu i z tyłu wiązania.  Odpowiednie ustawienie wiązań jest niezwykle ważne dla naszego bezpieczeństwa.

Podczas zakupu nart w komisie, czy w profesjonalnym sklepie ze sprzętem narciarskim, warto zasięgnąć porady u doradcy. Jeżeli w czasie użytkowania nart zauważymy jakieś luzy pomiędzy mocowaniem buta a jego wiązaniem, należy oddać je do serwisu.

Najczęstsze wady używanych nart

•    mikropęknięcia w rdzeniu narty
•    rozwarstwienia pomiędzy krawędzią a boczną powierzchnią nart
•    głębokie rysy, ubytki oraz uszkodzenia na ślizgach
•    utrata elastyczność i sztywność narty
•    klejony rdzeń narty (ta wada z pewnością da o sobie znać podczas użytkowania)

Na co zwrócić uwagę dokonując zakupu

Przy zakupie nowych nart zwracaj uwagę na:

•    Długość nart – narty powinny być dobrane odpowiednio pod nasz wzrost i wagę.
•    Powierzchnia nart – narty z większą powierzchnią ślizgów sprawdzają się na terenach bez wyznaczonej trasy, gdzie jest głęboki śnieg. Natomiast narty z mniejszą powierzchnią idealnie sprawdzają się na utwardzonych trasach, czyli w miejscach, gdzie mamy pewność, że nie będą się zapadać pod śnieg.
•    Flex – sztywność wydłużona nart – im większa waga, tym większy powinien być parametr sztywności. Tutaj narty o małym promieniu skrętu są bardziej miękkie, natomiast wraz ze wzrostem promienia ich twardość się zwiększa.
•    Sztywność poprzeczna – to po prostu odporność narty na odkształcenia skrętne powodowane przez siły działające na jedną krawędź np. podczas skrętu. Narta z małą sztywnością poprzeczną jest przyczyną skręcenia się narty, przez co może się ześlizgiwać podczas skrętu na zewnątrz. Natomiast narta sztywna poprzecznie bardzo dobrze sprawdza się w twardych warunkach. Taka narta wymaga od narciarza dużego doświadczenia.
•    Taliowanie nart – To głębokość bocznego wcięcia narty. Producenci określają je poprzez podanie trzech wymiarów, jeden po drugim. Dla przykładu może być to 110-60-100, a to oznacza, że w dziobie narta jest szeroka na 110 mm, pod butem, czyli w talii ma szerokość 60 mm, a piętka narty ma szerokość 100 mm. Taliowanie nart wpływa na promień skrętu.
•    Promień skrętu – teoretycznie jest to promień okręgu, jaki mogłaby stworzyć przedłużona krawędź narty w czasie skrętu przy jej równomiernym obciążeniu. Wartość tą podajemy w metrach. Im mniejszy promień skrętu, tym bardziej zwrotna narta, jednocześnie mniej stabilna przy dużych prędkościach. Trzeba pamiętać jednak o tym, że promień skrętu zależy od krawędzi, obciążenia narty, wagi narciarza, rodzaju podłoża itp.
•    Płyta pod wiązaniem – jest to również ważny element, który ułatwia sterowanie nartą oraz tłumi drgania. Dobra płyta nie usztywnia narty, zachowuje elastyczność narty na jej całej długości, umożliwia całkowite kontrolowanie nart nawet przy zjeździe na twardym podłożu. Oprócz tego umożliwia stały kontakt narty z podłożem.

Przy zakupie używanych nart dodatkowo zwracaj uwagę na:

•    Rok produkcji – im nowsze narty, tym lepsze. Niestety, ale każdy materiał kiedyś ulega tak zwanemu zmęczeniu. Jednak nie jest to jedyny parametr świadczący o ich jakości. Ważny jest również ich stan techniczny. Podczas zakupu nart, szukajmy najmłodszych modeli. Wraz z upływem lat, narty tracą swoją sprężystość, sztywność i elastyczność.
•    Odkształcenia – nie kupujmy nart z odkształceniami. Możemy sprawdzić, czy ewentualna para nart je posiada lub nie, poprzez przyłożenie ich do siebie ślizgami i ściśnięcie w miejscu wiązań. Wtedy sprawdzimy, czy żadna z nart nie odstaje. Dobre narty nie przylegają do siebie w części środkowej.
•    Krawędzie – czyli metalowe okucia ślizgu. Mogą być one lekko pokryte rdzą, ponieważ jest to zjawisko naturalne pojawiające się na każdym sprzęcie. Krawędzie całkowicie zardzewiałe z ubytkami nie nadają się już do użytkowania.
•    Ślizgi – czyli spodnia powierzchnia nart wykonana z metalu. Przy zakupie używanych nart dopuszczalne są drobne zadrapania oraz rysy. Jeżeli na ślizgu zauważymy wgłębienia, wybrzuszenia, czy bardzo głębokie rysy to nie bierzmy nawet takich nart pod uwagę. Tego typu wady dyskwalifikują narty z jakiegokolwiek użytku.
•    Wiązania – dobre wiązania nie mają żadnych uszkodzeń, śladów naprawy oraz pęknięć. Wiązania muszą być solidnie, mocne oraz bardzo dobrze przykręcone. Warto pamiętać o tym, że wiązania metalowe przetrwają dłużej niż te wykonane z próżnych tworzyw sztucznych.
•    Buty –  tak jak i wiązania powinny być solidne, bez żadnych uszkodzeń i śladów naprawy. Nie mogą być przetarte lub poprzecinane, ponieważ szybko przemiękną, przez co do niczego się będą się nadawać. Ważne jest również to, jak noga zachowuje się w bucie. Najlepiej postawić na nieużywane buty. Takie najdłużej nam posłużą.

Dla kogo używane narty?
Dla osoby, która jeszcze nigdy nie miała styczności z nartami lub dopiero zaczyna z nimi swoją przygodę. Na takich nartach nabierzemy doświadczenia. Po co od razu inwestować w profesjonalny, drogi sprzęt jeśli dopiero jesteśmy na początku przygody z nartami?

Gdzie i kiedy szukać okazji cenowych?
Z pewnością możemy szukać ich w profesjonalnych salonach i komisach, najbardziej jest to opłacalne w czasie sezonowych wyprzedaży. W tym okresie można trafić na fajne okazje.

Więc jakie narty kupić?

Nowe narty są najlepsze dla osób zaawansowanych, które chcą bardziej zaszaleć na stoku, co będzie wiązało się z większymi wymaganiami od nart. Nowe narty z pewnością przydadzą się na stokach stacji narciarskiej Sestriere. Tam na narciarzy czeka ponad 500 kilometrów tras narciarskich dostosowanych dla wszystkich narciarzy.

Natomiast narty używane są najlepsze dla osób początkujących, które dopiero zaczynają swoją przygodę na stoku.