Val di Sole to miejsce, które przyciąga zarówno miłośników sportów zimowych, jak i letnich wędrówek, oferując różnorodne możliwości aktywnego wypoczynku przez cały rok.

Gdzie leży Val di Sole?

Val di Sole leży w północnych Włoszech, w regionie Trentino-Alto Adige/Südtirol. Jest to dolina otoczona przez góry, a konkretnie przez masywy Dolomitów i Alp Ortles. Kilka ważnych miejscowości w tej dolinie to m.in. Malè, Dimaro, Mezzana, Pellizzano, a także ośrodki narciarskie, takie jak Marilleva, Folgarida, Madonna di Campiglio i Passo Tonale.

Obszar ten jest popularny zarówno zimą, jako ośrodek narciarski, jak i latem, kiedy przyciąga turystów chcących korzystać z górskich szlaków, rzeki Noce do uprawiania sportów wodnych czy cieszyć się urokami przyrody. Val di Sole jest również blisko położonej granicy ze Szwajcarią, co sprawia, że jest dostępne dla turystów z różnych części Europy.

Dlaczego narciarze wybierają Val di Sole?

Narciarze wybierają Val di Sole z kilku istotnych powodów, co sprawia, że ten region jest atrakcyjny dla miłośników sportów zimowych:

 1. Obszar narciarski:
  1. Val di Sole oferuje dostęp do różnorodnych i atrakcyjnych obszarów narciarskich, w tym popularnych ośrodków narciarskich, takich jak Marilleva, Folgarida, Madonna di Campiglio i Passo Tonale. Te ośrodki mają różne trasy narciarskie dostosowane do różnych poziomów zaawansowania.
 2. Różnorodność tras:
  1. Region ten oferuje różnorodność tras narciarskich, od łatwych tras dla początkujących po bardziej wymagające dla zaawansowanych narciarzy. Dzięki temu Val di Sole przyciąga zarówno rodzinne wyjazdy narciarskie, jak i entuzjastów ekstremalnych zjazdów.
 3. Madonna di Campiglio:
  1. Miejscowość Madonna di Campiglio, będąca częścią Val di Sole, to jedna z najbardziej prestiżowych destynacji narciarskich we Włoszech. Znana jest z luksusowych udogodnień, wysokiej jakości tras narciarskich i malowniczego otoczenia górskiego.
 4. Narty biegowe:
  1. Val di Sole jest również popularne wśród miłośników narciarstwa biegowego, a tras biegowych można znaleźć w różnych miejscach doliny.
 5. Sporty zimowe i letnie atrakcje:
  1. Oprócz narciarstwa, Val di Sole oferuje szereg innych atrakcji zimowych, takich jak jazda na sankach, wycieczki na śnieżnych butach czy zimowe spacery. Latem turystów przyciągają górskie szlaki, rzeka Noce do uprawiania sportów wodnych oraz parki narodowe.

Madonna di Campiglio

Madonna di Campiglio to jedno z najbardziej ekskluzywnych i prestiżowych miejsc na mapie narciarstwa we Włoszech, przyciągające zarówno amatorów, jak i doświadczonych narciarzy. Madonna di Campiglio znajduje się w zachodniej części Dolomitów, w Parku Narodowym Adamello Brenta. Miejscowość leży na wysokości około 1 550 metrów nad poziomem morza. To jedna z najbardziej renomowanych miejscowości narciarskich we Włoszech. Oferuje dostęp do rozległego obszaru narciarskiego, z różnorodnymi trasami narciarskimi dla różnych poziomów zaawansowania.Madonna di Campiglio jest częścią obszaru narciarskiego Dolomiti di Brenta Ski, który obejmuje kilka innych miejscowości, takich jak Pinzolo i Folgarida. Łącznie tworzą one jedno z największych i najbardziej zróżnicowanych obszarów narciarskich we Włoszech. Miejscowość regularnie gości prestiżowe zawody narciarskie, w tym zawody Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim. To miejsce przyciąga profesjonalnych narciarzy oraz miłośników tego sportu.

Ile km tras narciarskich jest w Val di Sole?

Val di Sole oferuje rozległy obszar narciarski z różnorodnymi trasami narciarskimi o łącznej długości około 150 km. To obejmuje zarówno trasy dla narciarzy alpejskich, jak i trasy narciarstwa biegowego. Region ten jest znany z dostępu do różnorodnych tras narciarskich, co przyciąga miłośników sportów zimowych o różnym poziomie zaawansowania. Jednym z popularnych ośrodków narciarskich w Val di Sole jest Madonna di Campiglio, którego trasy są często uznawane za jedne z najlepszych we Włoszech.

Kiedy najlepiej na narty do Val di Sole?

Najlepszy czas na wyjazd na narty do Val di Sole przypada zazwyczaj w okresie zimowym, od grudnia do kwietnia. Oto kilka informacji, które mogą pomóc w wyborze optymalnego terminu:

 1. Grudzień – Styczeń:
  1. Początek sezonu narciarskiego w Val di Sole zazwyczaj zaczyna się w grudniu. W tym okresie trasy narciarskie są przygotowywane, a ośrodki narciarskie otwierają swoje bramy dla narciarzy. To również okres, gdy warunki śniegowe są zazwyczaj stabilne.
 2. Luty – Marzec:
  1. Luty jest często uważany za jeden z najlepszych miesięcy dla miłośników nart. Warunki śniegowe są zazwyczaj doskonałe, a dni są dłuższe, co pozwala na dłuższe korzystanie z tras narciarskich.
  1. W marcu można również cieszyć się dobrą jakością śniegu, a warunki są nadal korzystne, choć dni mogą być nieco cieplejsze.
 3. Kwiecień:
  1. Kwiecień może być nadal dobrym okresem na narty, zwłaszcza na wyższych stokach górskich. Jednakże, na niższych wysokościach temperatura może być już wyższa, co wpływa na warunki śniegowe.

Jak dojechać z Polski do Val di Sole?

Dojazd z Polski do Val di Sole można zrealizować różnymi środkami transportu. Oto kilka opcji:

 1. Samochodem:
  1. Najbardziej elastycznym środkiem transportu jest podróż samochodem. Trasa samochodem z Polski do Val di Sole może obejmować przejazd przez Czechy, Austrię i Włochy. Trasy można dostosować do własnych preferencji.
 2. Samolotem:
  1. Najbliższymi dużymi lotniskami do Val di Sole są międzynarodowe lotniska w Wenecji (np. Marco Polo Airport), Trydencie (Włochy) lub Veronie. Po przylocie można wynająć samochód, skorzystać z usług transferu z lotniska lub skorzystać z transportu publicznego, aby dotrzeć do Val di Sole.
 3. Pociągiem:
  1. Podróż pociągiem do najbliższego dużego miasta we Włoszech, takiego jak Bolzano czy Trento, a następnie skorzystanie z autobusu, wynajęcie samochodu lub innych środków transportu, aby dotrzeć do Val di Sole.
 4. Autokarem:
  1. Niektóre firmy oferują połączenia autokarowe do miejscowości górskich we Włoszech. Warto sprawdzić dostępność takich usług.

Ski Planet – na narty to do Włoch. Góry możliwości. Sprawiamy, że radość czerpana z zimowych wczasów zostawia apetyt na kolejne sezony narciarskie. Ski Planet – licencjonowanym biurem podróży, naszym nadrzędnym celem jest dostarczanie najatrakcyjniejszych miejsc noclegowych w głównych dolinach narciarskich w Dolomitach.