Val di Fiemme to miejsce, które przyciąga zarówno miłośników sportów zimowych, jak i letnich wędrówek, oferując urozmaicone możliwości aktywnego wypoczynku przez cały rok. Różnorodność tras narciarskich, atrakcyjne otoczenie górskie, organizacja prestiżowych zawodów sportowych i kulturowe doświadczenia sprawiają, że Val di Fiemme przyciąga narciarzy z różnych części świata.

Gdzie leży Val di Fiemme?

Val di Fiemme to dolina położona w północno-wschodnich Włoszech, w regionie Trentino-Alto Adige/Südtirol. Dolina ta jest otoczona przez góry Dolomitów, tworząc malowniczy krajobraz. Kilka głównych miejscowości w dolinie to Cavalese, Predazzo, Tesero, Varena i inne. Region ten jest znany zarówno zimą, jako popularny ośrodek narciarski, jak i latem, kiedy przyciąga turystów chcących cieszyć się górskimi szlakami, trasami rowerowymi i innymi atrakcjami na świeżym powietrzu.

Dlaczego narciarze wybierają Val di Fiemme?

Narciarze wybierają Val di Fiemme z kilku istotnych powodów, które sprawiają, że ten region jest atrakcyjny dla miłośników sportów zimowych:

 1. Trasy narciarskie: Val di Fiemme oferuje rozległe i zróżnicowane trasy narciarskie o różnym stopniu trudności, co sprawia, że jest atrakcyjne zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych narciarzy. To miejsce stanowi część obszaru narciarskiego Dolomiti Superski, jednego z największych na świecie.
 2. Narty biegowe: Dolina jest popularna wśród miłośników narciarstwa biegowego, a Val di Fiemme jest znane z organizacji zawodów Pucharu Świata w biegach narciarskich.
 3. Skocznie narciarskie: Miejscowości w dolinie, takie jak Predazzo, są znane ze skoczni narciarskich. Te obiekty są używane podczas zawodów międzynarodowych, co przyciąga zarówno profesjonalnych sportowców, jak i kibiców.
 4. Malownicze otoczenie: Val di Fiemme położone jest w pięknym otoczeniu górskim Dolomitów, co sprawia, że pobyt tam jest również atrakcyjny pod względem krajobrazowym.
 5. Park Narodowy Paneveggio-Pale di San Martino: W pobliżu doliny znajduje się park narodowy, który stanowi oazę przyrody i oferuje możliwość obserwacji unikalnej fauny i flory.
 6. Letnie atrakcje: Poza sezonem zimowym, Val di Fiemme przyciąga turystów latem dzięki malowniczym szlakom górskim, trasom rowerowym i możliwościom wspinaczki.
 7. Kultura i tradycje: Region ten jest również bogaty w lokalne tradycje, a mieszkańcy związani są z kulturą regionu Trentino-Alto Adige/Südtirol.

Ile km tras narciarskich jest w Val di Fiemme?

Val di Fiemme oferuje rozległy obszar narciarski z różnorodnymi trasami o łącznej długości około 100 km. Te trasy obejmują zarówno trasy dla narciarzy alpejskich, jak i biegaczy narciarskich. Region ten jest popularny nie tylko ze względu na malownicze krajobrazy Dolomitów, ale także ze względu na różnorodność tras narciarskich, co przyciąga miłośników sportów zimowych o różnych umiejętnościach.

Kiedy najlepiej na narty do Val di Fiemme?

Najlepszy czas na wyjazd na narty do Val di Fiemme przypada zazwyczaj w okresie zimowym, od grudnia do kwietnia. Oto kilka informacji, które mogą pomóc w wyborze optymalnego terminu:

 1. Grudzień – Styczeń:
  1. Początek sezonu narciarskiego w Val di Fiemme zazwyczaj zaczyna się w grudniu. W tym okresie trasy narciarskie są przygotowywane, a ośrodki narciarskie otwierają swoje bramy dla narciarzy. To również okres, gdy warunki śniegowe są zazwyczaj stabilne.
 2. Luty – Marzec:
  1. Luty jest często uważany za jeden z najlepszych miesięcy dla miłośników nart. Warunki śniegowe są zazwyczaj doskonałe, a dni są dłuższe, co pozwala na dłuższe korzystanie z tras narciarskich.
  1. W marcu można również cieszyć się dobrą jakością śniegu, a warunki są nadal korzystne, choć dni mogą być nieco cieplejsze.
 3. Kwiecień:
  1. Kwiecień może być nadal dobrym okresem na narty, zwłaszcza na wyższych stokach górskich. Jednakże, na niższych wysokościach temperatura może być już wyższa, co wpływa na warunki śniegowe.

Jak dojechać z Polski do Val di Fiemme?

Dojazd z Polski do Val di Fiemme można zrealizować różnymi środkami transportu. Oto kilka opcji:

 1. Samochodem:
  1. Najbardziej elastycznym środkiem transportu jest podróż samochodem. Trasa samochodem z Polski do Val di Fiemme może obejmować przejazd przez Czechy, Austrię i Włochy. Trasy można dostosować do własnych preferencji.
 2. Samolotem:
  1. Najbliższymi dużymi lotniskami do Val di Fiemme są międzynarodowe lotniska w Wenecji (np. Marco Polo Airport), Trydencie (Włochy) lub Veronie. Po przylocie można wynająć samochód, skorzystać z usług transferu z lotniska lub skorzystać z transportu publicznego, aby dotrzeć do Val di Fiemme.
 3. Pociągiem:
  1. Podróż pociągiem do najbliższego dużego miasta we Włoszech, takiego jak Bolzano czy Trento, a następnie skorzystanie z autobusu, wynajęcie samochodu lub innych środków transportu, aby dotrzeć do Val di Fiemme.
 4. Autokarem:
  1. Niektóre firmy oferują połączenia autokarowe do miejscowości górskich we Włoszech. Warto sprawdzić dostępność takich usług.

Ski Planet – narty we Włoszech. Góry możliwości. Sprawiamy, że radość czerpana z zimowych wczasów zostawia apetyt na kolejne sezony narciarskie. Ski Planet – licencjonowanym biurem podróży, naszym nadrzędnym celem jest dostarczanie najatrakcyjniejszych miejsc noclegowych w głównych dolinach narciarskich w Dolomitach.