Wszyscy najwięksi mistrzowie byli kiedyś dziećmi i zaczynali od zera. Wielu z nich podkreśla, że swoją drogę do sukcesu zaczynało jako kilkuletnie dziecko. Dlatego nie pozwól zmarnować talentu dziecka. Dzięki Twojemu wsparciu Twoje dzieci również zdobędą sportowe trofea. Jednak zanim to się spełni, najpierw muszą opanować sztukę jazdy na nartach. Zobacz jak przygotować swoje dziecko do pierwszego wyjazdu na narty.

Dlaczego warto wybrać się na rodzinny wyjazd narciarski?

Rodzinny wyjazd narciarski to niesamowity czas pełen przygód i pozytywnych przeżyć. W czasie takiego urlopu można zaszczepić swoim dzieciom miłość do nart. Ważne jest to, aby w górach robić to, co się najbardziej lubi. Zabierając swoje dzieci w taką podróż, nie zmuszajmy ich do nauki jazdy na nartach, czy snowboardzie, one same muszą tego chcieć. Pamiętaj, aby nigdy nie zmuszać dziecka do jazdy na nartach, najlepszą nauką jest nauka poprzez zabawę. Dlatego pamiętaj o dużej dawce cierpliwości i miłości.

W jakim wieku dziecko może rozpocząć naukę jazdy na nartach?

Najmłodsi narciarze mają 3 lata. To taka dolna granica wieku, w którym rozpoczyna się nauka jazdy na nartach. Jednak trzeba pamiętać o tym, że każde dziecko inaczej się rozwija, jedno szybciej, przez co jest bardziej sprawne, a drugie wolniej. Absolutnie nie wolno zmuszać dziecka do nauki jazdy na nartach. Najpierw warto zabrać je do szkółki i pokazać, na czym to wszystko polega. Jeśli nasza pociecha wyrazi chęć i zgodę do nauki, możemy je zapisać na naukę u profesjonalnego instruktora. Taka osoba ma podejście do dzieci i zdecydowanie szybciej nauczy najmłodszych członków rodziny  jazdy na nartach.

I jeszcze jedna ważna uwaga, przewracanie się na nartach jest rzeczą normalną. Trzeba się kilka razy wywrócić, aby opanować tę trudną sztukę. Dlatego nie możemy krytykować dziecka, jeśli nie będzie mu coś wychodzić ani zbyt mocno się rozczulać. W przeciwnym razie zniechęcimy dziecko do dalszej nauki. A przecież to ma być dla niego zabawą. Nie pozwólmy, aby nasze ambicje zniszczyły coś, co nasze dziecko polubiło.

Warto skorzystać z nauk grupowych, wtedy dzieci mogą się ze sobą zaprzyjaźnić i wspólnie motywować się do nauki. Przecież najlepsza nauka to właśnie ta przez zabawę.

Jak wybrać dobrego instruktora nauki jazdy na nartach?

Najlepsi instruktorzy, to tacy, którzy mają odpowiednie uprawnienia. Wśród nich nie może zabraknąć uprawnień PZN – IVSI (International Federation of Ski Instructors). Dobrze jest również, gdy należą do SITN, czyli Stowarzyszenia Instruktorów i Trenerów Narciarstwa Polskiego Związku Narciarskiego.

Takie uprawnienia są gwarancją profesjonalnej opieki, fachowej wiedzy i wysokich umiejętności narciarskich oraz przygotowania merytorycznego na światowym poziomie. Więcej informacji na temat fajnych szkoleń znajdziesz tutaj, klik.

Ile trwa nauka jazdy na nartach?

To zależy od indywidualnych sprawności i umiejętności dziecka. Jedne dzieci uczą się szybciej, a drugie wolniej. Jednym słowem trzeba uzbroić się w pozytywne nastawienie i cierpliwość.

W tych ośrodkach znajdziesz przedszkole narciarskie

1.    Ośrodek narciarski w Val di Sole >>
2.    Ośrodek narciarski w Livigno >>

W tych ośrodkach narciarskich zespół Ski Planet od lat współpracuje z tamtejszymi przedszkolami narciarskimi. Pracują tam Polacy oraz osoby, które mówią w języku polskim. Dodatkowo Klienci Ski Planet mogą liczyć w tych ośrodkach na zniżki.

Pozostałe ośrodki przyjazne dla rodzin z dziećmi:

•    Alta Badia
•    Kronplatz
•    Val Gardena
•    Sestriere
•    Monterosa
•    Val di Fiemme
•    Bormio
•    Andalo
•    Ski Civetta
•    Val di Fassa
•    Cervinia
•    Arabba

Po jakich stokach można jeździć z dzieckiem?

Oczywiście bez przeszkód możemy jeździć po tych najłatwiejszych stokach, gdzie są mile widziani rodzice z dziećmi. Pamiętaj, że dziecko nie jest ulepione z gliny i nie odczuwa bólu w taki sam sposób jak my. Jednocześnie pamiętaj o kasku dla swojego szkraba.

Szczególnie warto trenować rodzinnie narciarstwo biegowe. Wtedy idziemy w grupie, nie ma dużej prędkości, więc jeśli nawet się przewrócimy, to nie będziemy mieli zbyt wielkich urazów. Narciarstwo biegowe to najbardziej bezpieczna alternatywa jazdy na nartach dla dzieci.

Jak zapewnić dziecku bezpieczeństwo na nartach?

Podstawą jest oczywiście wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia i zakupienie sprzętu narciarskiego przystosowanego do dziecka. Dla małego narciarza zakupujemy odpowiedniej długości narty, wiązania narciarskie, dobre buty narciarskie w odpowiednim rozmiarze, które będą odpowiednio trzymać staw skokowy i stopę. Nie zapominamy o kasku, ochraniaczach na łokcie i kolana oraz o odpowiednim ubiorze.

Zanim zabierzesz swoje dziecko na narty, zadbaj o jego przygotowanie fizyczne. Warto wcześniej jeździć z nim na rowerze, biegać, czy grać w piłkę. Jeśli dziecko będzie miało dobrą kondycję, wtedy prawdopodobieństwo wystąpienia urazu znacząco maleje.

I jeszcze jedna drobna uwaga: Kiedy zjeżdżamy z kilkuletnim dzieckiem ze stoku, warto jechać za nim. Dzięki temu na najedzie na niego żaden dorosły narciarz.

Kodeks narciarza to podstawa

Każdy narciarz, niezależnie od wieku powinien znać kodeks narciarza i przestrzegać jego zasad. Szczególnie ważne jest to u starszych dzieci, które mogą już same jeździć po bardziej zatłoczonych stokach.