Mamy dobre wieści dla narciarzy! Wszystko wskazuje na to, że po półtorarocznej przerwie wszystkie stoki będą otwarte na czas, w dawnym trybie!

W tym momencie włoski rząd obraduje nad dekretem o nazwie Green pass bis, który ma być zatwierdzony 5 października. Już teraz najważniejsze podmioty związane z turystyką zimową w resortach (m.in. Stowarzyszenie Włoskich Instruktorów Narciarstwa, Włoska Federacja Sportów Zimowych, Krajowe Stowarzyszenie Operatorów Kolejek Linowych) podpisało protokół o ponownym otwarciu z zachowaniem norm bezpieczeństwa.

Co jednak najważniejsze, 22 września sam prezes jednego z największych konsorcjów narciarskich na świecie i tym samym we Włoszech — Andy Vallaro, uspokajał i deklarował, że sezon ruszy we wszystkich ośrodkach zgodnie z planem.

Dolomiti Superski to aż 450 wyciągów i 1200 km tras narciarskich w 12 włoskich resortach, które można teoretycznie przejechać na jednym karnecie. Teoretycznie, bo mało kto jest w stanie przejechać je wszystkie w ramach tygodniowego urlopu. Można jednak odwiedzić przynajmniej kilka z nich.

W tym roku świetną niespodzianką dla stałych bywalców będzie kolejnych 12 zupełnie nowych wyciągów narciarskich, których budowa w sezonie 2020/2021 pochłonęła 130 mln Euro. Nowoczesne dodatkowe połączenia zyskała m.in. Carezza, Alta Badia czy Cortina d’Ampezzo.

Według informacji podanych na oficjalnej stronie www.dolomitisuperski.com, 27 listopada 2021 otwarcie planują m.in.:

Tydzień później, 4 grudnia 2021 rozpoczyna się sezon m.in. w:

Zasady korzystania z wyciągów w ramach nowego dekretu Green pass bis mają obejmować:

  • obowiązek posiadania paszportu covidowego tzw. Green Pass (dla osób zaszczepionych, po przebytej chorobie Covid-19 w ciągu ostatnich 6 miesięcy lub z testem)
  • sprzedaż karnetów narciarskich bez limitów
  • utrzymanie 100% przepustowości otwartych wyciągów
  • 80% przepustowości gondoli i krzesełek z zamkniętą osłoną przeciwwiatrową
  • obowiązek noszenia masek na wyciągach i w gondolach
  • brak obowiązku używania masek na trasach
  • przestrzeganie odległości w kolejkach do wyciągów
  • przedłużenie ważności testu molekularnego PCR do 72 godzin

Wygląda na to, że Włochy są w pełnej gotowości i czekają już w przysłowiowych blokach startowych na ruszenie wyciągów i powitanie pierwszych narciarzy!

Źródła:
Oficjalna strona konsorcjum: www.dolomitisuperski.com
Włoska agencja informacyjna: www.ansa.it
Włoska prasa m.in.: www.ilsole24ore.it