Jadąc na narty do Włoch, nie zawsze szukamy wyzwań, prędkości i nachylenia na miarę homologacji FIS. Czasami to, co najlepsze w nartach to górskie powietrze, wyjątkowy krajobraz, czas na rozjeżdżenie i warunki do koncentracji na własnej technice na pustym, szerokim stoku. Na spokojnie, bez wyścigów.

Większość resortów jest zaplanowana tak, żeby spełniać oczekiwania wszystkich: od początkujących po zawodników i freestylowców. Są jednak takie miejsca, w których właśnie tych przyjemnych niebieskich tras jest najwięcej.

1 – ALTA BADIA

78 km niebieskich tras
130 tras łącznie

Pod względem niebieskich tras Alta Badia nie ma sobie równych ani w przeliczeniu na procentowy udział we wszystkich stokach resortu, ani w sumarycznej ilości kilometrów. Tutaj tras niebieskich nie kojarzy się z oślimi łączkami i krótkimi orczykami! To w większości długie nartostrady, często przekraczające 2 km nieprzerwanego zjazdu takie jak np. trasa Frara 1 o długości 3555 m.

Polecane noclegi w Alta Badia

Narciarze w Alta Badia oprócz szerokich łagodnych stoków, doceniają też słońce, schroniska i klimatyczne baity, w których odpoczywają często i długo… W ramach skipassu Dolomiti Superski, Alta Badia jest połączona z drugim w zestawieniu Kronplatzem.

2 – KRONPLATZ

52 km niebieskich tras
119 tras łącznie

Plan de Corones, czyli Kronplatz to wysoka na 2750 m. masywna, bezleśna na wierzchołku góra. Brak drzew przekłada się na doskonałą widoczność i brak naturalnych barier, dlatego właśnie tutaj zaplanowano większość szerokich, niebieskich tras ośrodka. Przestrzeń i spokój…

Na Kronplatzu można jeździć dosłownie „w kółko”, bez wybijania się z rytmu podczas stania w kolejkach, ponieważ nowoczesne i szybkie wyciągi mają jedną z najwyższych przepustowości w Dolomitach. Ośrodek jest też łatwy w orientacji, a to może być miłym zaskoczeniem dla osób, które pierwszy raz jeżdżą w alpejskim ośrodku — prawie wszystkie wyciągi spotykają się w tym samym miejscu na szczycie.

Hotele i apartamenty na Kronplatz

3 – VAL DI SOLE

50 km niebieskich tras
150 km tras łącznie

W bardzo popularnym Val di Sole niebieskie stoki znajdują się głównie w szkoleniowej Folgaridzie i Marillevie. Na skipassie SkiArea dojedziemy też na łagodne, szerokie zbocza Pradalago — części ośrodka Madonny di Campiglio. Leżą tu przyjemne, otwarte na dolinę Val Rendena trasy. Zjeżdża się po nich z widokiem na skaliste szczyty Grostè. To właśnie ze szczytu Passo Grostè prowadzi niebieska nartostrada z prawdziwego zdarzenia. Z wysokości 2504 m n.p.m. prowadzi trasa nr 60, a później trzeba odbić w numer 66. Na finiszu 6,5-kilometrowego zjazdu czeka grzane wino serwowane pod samą gondolą w après-ski Grostè.

Gdzie nocować w Val di Sole

4 – CORTINA D’AMPEZZO

45 km tras niebieskich
120 km łącznie

Trasy Królowej Dolomitów aż w 95% są sztucznie dośnieżane, więc początkujący nie martwią się o nierówności i wystające kamienie. W Cortinie prawdziwie niebieska dolina to Socrepes oraz mniejsza Mietres ze stokami wkomponowanymi w leśny krajobraz. Dużym obszarem dla początkujących są też stoki Tofana — Ra Valles. Do kilku łatwych tras dojedziemy również gondolą, gdzie na wysokości pomiędzy 2.200 m – 2.850 m n.p.m., nawet późną wiosną, znajdziemy optymalne narciarskie warunki.

Noclegi w okolicy Cortina d’Ampezzo

NIEBIESKIE ZJAZDY W POPULARNYCH OŚRODKACH

W VAL DI FIEMME oprócz ośrodka szkoleniowego Ski Center Latemar, gdzie zachwyca gładkość stoków i łagodność czerwonych tras na Obereggen, perełką dla tych, którzy szukają relaksu na nartach jest ośrodek Alpe Lusia- Bellamonte. Narciarze, nie tylko Ci początkujący, uwielbiają poprowadzoną w lesie niebieską nartostradę z kilkoma wariantami. Jej główny atut to jednostajny, równy spadek o długości 3 km, a przewidywalność wpływa na poczucie bezpieczeństwa, dobry rytym jazdy i automatyzację ruchów.

Jeśli ruszacie na narty do VAL DI FASSA, i potrzebujecie rozjeżdżenia, to na dobry początek warto odwiedzić stoki Vigo di Fassa — Catinaccio. Ten ośrodek odwiedza o wiele mniej ludzi niż pozostałe doliny Fassy, więc oprócz powalających widoków na Marmoladę, Torri del Vojolet i Gruppo di Catinaccio znajdziecie tu cenną ciszę i spokój.

Mimo że w Vigo trenował sam Alberto Tomba, to ten przytulny ośrodek oferuje sporo łagodnych zjazdów w tym bardzo długi, szeroki i jednostajny na dwóch niebieskich trasach: Vajolet 1 i Vajolet 2 – łącznie aż 4300 m!

W LIVIGNO czeka cały szpaler stoków dla początkujących, rozsianych wzdłuż głównego deptaku. Tym sposobem praktycznie każdy narciarz znajdzie wyciąg szkoleniowy w odległości maksymalnie kilkuset metrów od hotelu. Stoki wydają się leżeć dość nisko w dolinie, ale dzięki mikroklimatowi śnieg utrzymuje się tutaj długo. Nie szkodzi mu wiatr ani słońce, a początkujący nie muszą uciekać w wysokie, bardziej strome partie.

Podobny układ stoków, które rozlokowano wzdłuż drogi, ma też PASSO TONALE. Oprócz nich znajdziecie długie nartostrady np. Valbiolo o długości 2700 m. Początkujący pobawią się też na sławnym lodowcu Presena na 2- kilometrowym wariancie Paradiso.

W SKI CIVETTA nic nie może się równać z pokazem zachodu słońca między tymi dolinami, które z małymi wyjątkami skomunikowane są niebieskimi trasami. Najdłuższa z nich, Pian dei Sec, ma ponad 2,5 km. W przyjemnym krajobrazie pełnym małych górskich miasteczek można spędzić wakacje.

Narty są dla Ciebie! To przyjemność na każdym poziomie i nie trzeba jej kojarzyć ze sportem ekstremalnym, pompującym do krwi adrenalinę. Warto wykorzystać gamę narciarskich możliwości i przewietrzyć głowę w niesamowitym, alpejskim krajobrazie.