Ten niezwykły wyścig, co roku przyciąga tysiące profesjonalistów i amatorów z całego świata. Towarzyszy mu niesamowita atmosfera, zróżnicowany przebieg trasy oraz wiele pobocznych eventów. Wszystko to sprawia, że bieg ten to nie zawody sportowe, a prawdziwe narciarskie święto.
Marcialonga to najdłuższy masowy bieg narciarski we Włoszech rozgrywany zawsze w ostatni weekend stycznia. W dniach 26-27 stycznia 2019 będzie on rozgrywany już po raz 46. Trasa tego morderczego biegu rozgrywanego techniką klasyczną liczy sobie 70 km. Zaczyna się w miejscowości Moena i prowadzi przez dolinę Val di Fassa i miejscowość Canazei do Cavalese w dolinie Val di Fiemme. Rozgrywany jest także krótszy wyścig – Marcialonga light na dystansie 45 km i prowadzi z Moeny do Predazzo.

Marcialonga ma bogatą i długą tradycję, jest bardzo popularna, zwłaszcza wśród skandynawów. Pierwsza edycja biegu miała miejsce w 1971 roku. Początkowo bieg rozgrywano tylko w kategorii mężczyzn. Kobiety do rywalizacji przystąpiły w 1978 roku.
Na starcie tych zawodów w ostatnich latach co roku staje blisko 7500 zawodników,a numery startowe rozchodzą się w niespełna dwa miesiące. Trasa biegu prowadzi m.in. przez centrum miejscowości Moena i Cavalese, czy też letnimi drogami rowerowymi, co sprawia, że gorący doping w wykonaniu mieszkańców i turystów towarzyszy zawodnikom na całej trasie.

Nie da się być w tym czasie w dolinie Val di Fassa czy też Val di Fiemme i nie poczuć atmosfery tego niezwykłego biegu, zaliczanego także do ekskluzywnego cyklu Worldloppet i FIS Marathin Cup.

Jeżeli planujecie Państwo swój pobyt w dolinach: Val di Fiemme lub Val di Fassa w terminie 26.01-02.02.2019, to możecie połączyć w tym czasie narciarstwo alpejskie z biegowym.