Przygotowując się do sezonu narciarskiego czas zadbać o skompletowanie sprzętu. W tym okresie kupujemy narty, kask i buty. Często zapominamy o kijkach narciarskich, a one też są ważne. To nieodłączny element wyposażenia każdego narciarza.

Dlaczego kijki narciarskie są niezbędne na stoku?

Dzięki nim możemy utrzymać równowagę oraz udoskonalać różne techniki zjazdu. Kijki pomagają pozbyć się złych nawyków podczas jazdy, ułatwią wchodzenie w zakręty oraz wspomagają utrzymywanie odpowiedniej postawy w czasie zjazdu.

Rodzaje kijków narciarskich

Wyróżniamy kilka rodzajów  kijków narciarskich, klasyczne kijki narciarskie niezbędne są przy klasycznym zjeździe ze stoku. Kijki racingowe, które są lekko wygięte, sprawdzają się przy szybkich zjazdach oraz slalomach. Kije freeride wyróżniają się ogromnym talerzykiem, który zapobiega zbyt mocnemu wbijaniu się kijka w puszysty śnieg. Co ciekawe, nie mają one pasków, które mogłyby zablokować rękę w kijku w czasie, gdy ten zablokuje się np. pomiędzy skałami. Natomiast teleskopowe kijki narciarskie, których długość możemy dostosować do aktualnych potrzeb, są niezbędne podczas skitouringu i skialpinizmu. Podczas podchodzenia pod górę warto je wydłużyć, a w czasie schodzenia skrócić, aby zapewnić sobie większe poczucie bezpieczeństwa i wygodę.

Materiał, z którego zostały wykonane

Najważniejsze jest to, aby kijki narciarskie były wytrzymałe, sprężyste i lekkie. Środek ciężkości powinien być umiejscowiony jak najbliżej rękojeści. Najczęściej spotykamy kijki wykonane z aluminium. Ten materiał zapewnia lekkość kijków.

Bardzo dobrej jakości są również kijki wykonane z włókna węglowego. Dzięki temu kijki jeszcze mniej ważą, jednocześnie zachowując swoją dużą wytrzymałość.

Jeśli jesteśmy na początku przygody z nartami, wybierzmy kijki aluminiowe. Jeżeli jednak ważymy więcej niż 80 kg, warto wybrać mocniejsze kijki, wykonane z gęstego stopu aluminium lub kompozytowe, w których karbon stanowi + – 50%.

Warto trzymać się zasady im wyższy narciarz, tym sztywniejsze kijki. Dzięki temu nie będą się wyginały w łuk. Jeśli kijki będą zbyt słabe, szybko mogą się wygiąć lub złamać.

Grot

Ważną kwestią jest również grot. Powinien być on wykonany ze stali. To rozwiązanie pozwala wbić kijek nawet w zamrożony śnieg.

Tarcza

Równie ważna jest także tarcza, im większa, tym trudniej zapada się w miękkim śniegu. Kijki przeważnie sprzedawane są z zestawem kilku tarcz o różnej wielkości. Tarcze małe sprawdzają się na trasie zjazdowej, natomiast większe świetnie sprawdzają się na trasach ski alpingu.

Rękojeść też jest ważna

To od niej zależy wygoda użytkowania kijków. Jeśli mamy dużą dłoń, to z pewnością przydadzą nam się zwykłe paski. Rękojeść z koszyczkiem jest bardziej wygodna, ale tutaj dobieramy rozmiar do wielkości dłoni. Rękojeści znajdziemy w rozmiarach S, M, L oraz XL. Przed zakupem kijka, najlepiej będzie, jeśli go po prostu przymierzymy.

Dobierz kijki do wzrostu

Jest to niezwykle ważna kwestia, wpływająca na naszą wygodę i bezpieczeństwo. Zbyt krótkie kijki będą ściągać tułów do przodu podczas skrętu, przez co możemy szybko stracić równowagę. Natomiast zbyt długie kije wymuszają na nas zbyt wyprostowaną postawę, co będzie skutkowało przechylaniem się do tyłu, a to znacząco utrudnia jazdę.

Kijki do narciarstwa zjazdowego

Chwyćmy kijek za rękojeść, stańmy prosto. Kąt pomiędzy ramieniem a przedramieniem, powinien wynosić 90 stopni. Dla ułatwienia dobrania odpowiedniej długości kijków producenci zamieszczają tabelę opisującą dopasowanie długości kijków narciarskich do wzrostu.

Kijki do narciarstwa biegowego

Kijki do narciarstwa biegowego różnią się od tych używanych przy narciarstwie zjazdowym. Najlepiej będzie, gdy w stylu klasycznym będą one około 30 cm krótsze niż nasz wzrost. Tutaj można zastosować widełki, plus minus 2 lub 3 centymetry. Natomiast, jeśli preferujemy styl łyżwowy, kijki powinny być krótsze jedynie o 20 centymetrów od naszego wzrostu. Odpowiednia długość kijka jest ważna, ponieważ używanie zbyt długich spowoduje szybkie zmęczenie rąk, co będzie miało zły wpływ na technikę biegania.

Wskazówka

Jeśli nie możecie się zdecydować na konkretną długość kijka, na początek wybierzcie te dłuższe. Przecież zawsze można je skrócić. Do zbyt krótkich kijków już nie będzie można niczego dosztukować.