Kaski, jak chyba każda kategoria sportowej garderoby, mają swój własny świat. Nie ma uniwersalnych egzemplarzy, które mogłyby spełnić wymagania rowerzystów, snowboardzistów i narciarzy. Każdy sport rządzi się swoimi prawami. Ochrona głowy narciarza wymaga dokładnego zakrycia uszu, rowków odprowadzających wodę i materiału odpornego na niskie temperatury.

Elementy i budowa kasku narciarskiego

Zewnętrzna powierzchnia dobrego kasku powinna być wykonana z bardzo wytrzymałego plastiku, który ochroni głowę przed uderzeniami, przetarciami oraz ostrymi obiektami. Ma także za zadanie zniwelować energie uderzenia podczas upadku rozprowadzając ją po całęj swojej powierzchni. Pod najtwardszą warstwą plastiki umieszczona jest podszewska z polistyrenu. Podszewka także absorbuje siłę upadku jednak właściwości tego materiału powodują jego trwałe zgniecenie podczas mocnego upadku. Przy kolejnym zdarzeniu podszewka nie spełni już swojej ochronnej funkcji.

Należy pamiętać aby wymieniać kask po każdym poważnym upadku!

Zależnie od ryzyka jakie zamierzamy podjąć podczas jazdy na nartach warto zwrócić uwagę na odmienną budowę kasków

Lżejsze i mniej odporne zbudowane są z jednego elementu, w który w procesie produkcji zgrzewa się pancerz z podszewką w nierozdzielny hełm. Można powiedzieć, że takie kaski są w pewnym sensie jednorazowe. Cięższe, ale jednocześnie bardziej trwałe to takie, które wykonane są z dwóch odrębnych elementów – pancerza i podszewski. Ochornią przed wielokrotnymi uderzeniami i na pewno będą służyć dłużej.

Jak dopasować kask?

Wybierając kask należy wybrzydzać. Jest ich teraz tak dużo, że zdecydowanie zaleca się poświęcić więcej czasu niż zamierzamy aby znaleźć odpowiedni model. Należy też pamiętać, że kask powinno się przymierzać razem z goglami. Oba elementy muszą być ze sobą idealnie spasowane.

Dopasowując wielkość można zacząć od zmierzenia obwodu głowy w najszerszym miejscu i przyporządkować wynik do rozmiarów podanych przez producenta. Jeżeli kask jest luźny podczas energicznego kręcenia głową należy ciaśniej zapiąć go pod brodą lub wypróbować mniejszy rozmiar. Ważne jest aby gogle i kask były idealnie dopasowane. Całe czoło powinno być zakryte. Nie powinno być przerwy pomiędzy górną krawędzią gogli i kaskiem.

Kaski dla bardziej wymagających

Dzisiejsze kaski mogą mieć niezłe wyposażenie. Wśród atrakcyjnych dodatków znajdują się regulowane otwory wentylacyjne. Dla tych, którzy relaksują się na nartach słuchając muzyki lub radia, na pewno przydadzą się kaski z wbudowanymi głośnikami. Istnieją także opcje z odczepiany nausznikami oraz specjalnym twardym futerałem do transportu.