Jazda na nartach ustawionych równolegle do siebie wygląda bardziej profesjonalnie, a przede wszystkim daje więcej kontroli  i pozwala zwinniej skręcać na stromych zboczach.

Początki zawsze są trudne, a w tym przypadku na pewno każdy początkujący będzie miał wrażenie niestabilności podczas zjazdu.

Oto kilka wskazówek, które pozwolą stopniowo zwiększać pewność i niwelować ryzyko niepowodzenia.

 

1. Jazda równoległa jest łatwiejsza, gdy bez problemu radzisz sobie na mniejszych pochyłościach zjeżdżając z ustawieniem nart w kształcie litery „V” (pisaliśmy o tym w pierwszej części poradnika). Teraz przyszła pora na bardziej ekstremalne doznania. Powoli będziemy starać się pozbyć ustawienia nart w kształt „V” przez stopniowe zbliżanie pięt do siebie i tym samym zmniejszanie odległości pomiędzy nartami.

2. Kluczem do równoległego ustawienia nart jest pewność, że utrzymujesz punkt ciężkości własnego ciała w odpowiednim miejscu. Jeżeli 90% twojej wagi spoczywa na zewnętrznej stopie to zachowasz równowagę i jednocześnie będziesz mógł prowadzić swoją wewnętrzną nartę równolegle  do niej.

Czas na krótki trening.
Znajdź trasę, na której poczujesz skię pewnie i komfortowo. Zjeżdżając z góry ze średnią prędkością w pozycji „V” zrób ostry skręt w prawo. Pod koniec zakrętu, kiedy twoje narty zaczynają zajmować pozycję w poprzek stoku, upewnij się że przenosisz ciężar ciała na lewą stopę i delikatnie unieś tył prawej narty, tak aby obie narty były rozstawione mniej więcej na szerokość ramion. Skręcaj obiema nartami w poprzek stoku aż do momentu zatrzymania. Następnie postara się powtórzyć skręt, tym razem w lewo, rozpoczynając od pozycji „V”, a kończąc na równoległym ustawieniu nart.

Jeżeli udaje ci się już ustawiać narty równolegle podczas końcowego etapu skrętu, to czas na to, aby nauczyć się startować w takiej pozycji.

3. Dobrym sposobem do utrzymania nart równolegle podczas rozpoczęcia kolejnego skrętu jest wypychanie obu stóp przed przeniesieniem ciężaru na zewnętrzną nartę. Na koniec każdego skrętu pmiętaj, że należy utrzymywać się na zewnętrznej narcie. Aby rozpocząć kolejny skręt w serii pchnij obie nogi przed przeniesieniem ciężaru ciała na zewnętrzą nogę – narty praktycznie skręcą same, ale skręć także stopami dla lepszej kontroli sterowania.

Umów się na profesjonalne szkolenia narciarskie z instruktorami Ski Planet podczas najbliższego sezonu narciarskiego.