Skitouring to narciarskie wędrówki po zaśnieżonych górach. Jest to idealna rozrywka dla tych, którzy pod okiem przewodnika chcą odpocząć od zatłoczonych stoków. Dzięki temu mogą poczuć prawdziwą wolność i podziwiać dziką przyrodę nienaruszoną przez człowieka. Tutaj przez wiele godzin wchodzimy na szczyt po to, aby później z niego zjechać. W przypadku skitouringu nie wspomagamy się wyciągiem, czy helikopterem. Polegamy na własnej wytrwałości, sile mięśni i mocnej psychice. To takie połączenie Nordic walking ze zjazdem na nartach. Skitouring wymaga od nas specjalnych nart i fok.

Bezpieczeństwo: najważniejszy punk wyprawy

Zanim wyposażymy się w odpowiedni sprzęt i wejdziemy na szlak, pamiętajmy, że tutaj niezbędna jest umiejętność właściwej oceny warunków i otoczenia. Podczas takiej wyprawy nie ma miejsca na lekkomyślność i niebezpieczne zachowania. Niezwykle ważne jest prawidłowe posługiwanie się zestawem lawinowym. Dlatego, zanim wybierzemy się na narciarski szlak, najpierw przejdźmy specjalny kurs lawinowy, na którym dowiemy się jakie miejsca należy omijać, na co uważać i jak zachować się podczas ewentualnej lawiny. Jeśli wybieramy się w trudne trasy, powinniśmy także bardzo dobrze posługiwać się sprzętem do asekuracji wysokogórskiej, mamy tutaj na myśli liny, raki, uprzęże, sondy, czekan czy łopatę lawinową.
Przed wyjściem w góry niezwykle ważne jest sprawdzenie warunków pogodowych. Jeśli w dniu, w którym planujemy wyprawę, jest nawet małe zagrożenie lawinowe, lepiej przełóżmy ją na inny termin. Dla większego bezpieczeństwa nie wybierajmy się w góry sami. Zawsze warto mieć obok siebie drugą osobę, może być to przewodnik lub przyjaciel. Nigdy nie wiemy, co może wydarzyć się na trasie, we dwójkę zawsze będzie bezpieczniej, w razie potrzeby ta druga osoba poda nam pomocną dłoń.
Zdrowy rozsądek, również w tym przypadku jest niezastąpiony. Podczas wyprawy należy cały czas obserwować pogodę oraz teren. Jeżeli zauważymy, że pogoda zaczyna się pogarszać zawróćmy, ponieważ dalej może czekać na nas olbrzymie niebezpieczeństwo.

Jakie narty do skitouringu?

Narty do skitouringu różnią się od nart zjazdowych głównie tym, że są o wiele lżejsze. Oprócz tego są one szersze, bardziej wytrzymałe oraz mają specjalne wcięcia do zakładania fok. Wyposażone w wiązania podobne do tych stosowanych w nartach biegowych. Możemy na nich wchodzić na górę oraz z niej zjeżdżać. Ponadto, tego typu narty umożliwiają uzyskanie największego komfortu podczas zjazdu.

Buty do skitouringu

Buty do skitouringu są lżejsze od zjazdowych. W nich mamy delikatne ugięcie w okolicach palców, jest ono po to, aby umożliwić chodzenie. Oprócz tego buty do skitouringu stabilizują kostkę podczas zjazdu.

Wiązania w nartach do skitouringu

W tych wiązaniach nie mamy zablokowanej pięty, dzięki czemu możemy ją podnosić podczas przemieszczania się po płaskim stoku i podchodzenia pod górę. Jeśli już dotrzemy na szczyt i będziemy chcieli rozpocząć zjazd, wtedy wystarczy zablokować piętę.

Naklejanie fok

Brzmi trochę dziwnie? Już wyjaśniamy, o co chodzi. W dawnych czasach, w celu podejścia pod górę, myśliwi używali pasów z sierści fok przymocowanych do nart. Dlatego dziś te pasy materiału nazywamy fokami. Dziś foki przyklejane na narty są wyposażone we włoski ułożone w jednym kierunku. Foki mogą być wykonane na przykład z materiału moherowego, który umożliwia szybkie poruszanie się po śniegu, jego wadą jest mniejsza odporność na uszkodzenia. Większą trwałość wykazują foki wykonane z materiału syntetycznego, którego dużą wadą jest spowalnianie narciarza.

Foki naklejamy na ślizgi nart po to, aby narty nie osuwały się w dół. Najpierw dopasowujemy szerokość fok do szerokości ślizgów. Pamiętajmy o tym, że foka nie może zakrywać krawędzi narty. Następnie zahaczamy foki o specjalny haczyk na dole narty, naciągamy materiał i zahaczamy o dziób. Później sprawdzamy, czy materiał dobrze się trzyma. Włoski materiału powinny być skierowane w jedną stronę, dlatego na koniec wygładzamy materiał ręką, wykonując ruch z góry narty w dół.

W przypadku, kiedy temperatury są bardzo niskie i przyklejamy foki na zewnątrz klej może słabo trzymać. W takiej sytuacji najlepiej naklejać je w cieplejszym pomieszczeniu. Foki odklejamy wtedy, gdy już dotrzemy do punktu, z którego rozpoczynamy zjazd. Warto wspomnieć, że na fokach pokonamy wzniesienie o kącie nachylenia do 40 stopni.

Podczas wyprawy warto wziąć ze sobą dwie pary fok. Ten materiał nie jest ciężki i nie wymaga dużo miejsca. Pamiętajmy, że w przypadku podarcia się foki, powinniśmy ją jak najszybciej wymienić.

Wypożyczyć, czy kupić narty do skitouringu?

Jeśli dopiero jesteśmy osobami początkującymi, najlepiej wypożyczyć narty. Dzięki temu będziemy mogli przetestować różne modele i firmy. Poza tym, jeśli jest to nasz pierwszy raz, najlepiej nie inwestować w nowy sprzęt, przecież nie wiemy, czy właśnie ta forma narciarstwa nam się spodoba.

Kijki do skitouringu

Są bardzo ważne, zdecydowanie ułatwią nam podejście pod górę. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się kije teleskopowe, które możemy regulować, ustawiając je pod ilość śniegu.

Technika jazdy na nartach skitouringowych

Zanim zaczniemy swoją przygodę ze skitouringiem, najpierw powinniśmy bardzo dobrze opanować technikę jazdy na zwykłych nartach. W przypadku skitouringu niezbędny będzie instruktor, który zaprezentuje nam jak wykonywać poszczególne ruchy. W sumie to nic skomplikowanego, ale instruktor zauważy wszelkie błędy i powie co jest do poprawy. W wielkim skrócie ta technika jazdy polega na przesuwaniu nart po śniegu bez ich podnoszenia. Najtrudniejsze jest pokonanie stromego zbocza. Szkolenie trwa od 1 do 3 dni, wszystko zależy od tego jak szybko dana osoba przyswaja naukę jazdy na nartach skitournigu i czy chce się nauczyć jedynie podstaw pozwalających na standardową wyprawę, czy planuje wybrać się w tereny bardziej ekstremalne, gdzie natura wymaga od narciarza większej wytrzymałości, sprawności i bardzo dobrej techniki.

Obowiązkowe wyposażenie

Zanim wyjdziemy na wyprawę zaopatrzmy się w:
•    Zestaw lawinowy
•    Czekoladowe batoniki – dodadzą nam energii na szlaku
•    Ciepły napój w termosie – na przykład herbata
•    Mapę
•    Telefon
•    Plecak – do niego spakujemy wszystkie niezbędne rzeczy
•    Latarkę – jeśli wybieramy się na dłuższą wyprawę
•    Apteczkę, a w niej leki przeciwbólowe, bandaże, folia NRC, plastry itp.

Ośrodki z najlepszymi warunkami do skitouringu

•    Alta Badia – to jeden z najbardziej popularnych ośrodków narciarskich dla narciarzy, którzy uwielbiają skitouring. Tutaj są najlepsze warunki do uprawiania tego typu sportu i piękne krajobrazy.
•    Livigno – to prawdziwy raj dla narciarzy. Tutaj są idealne warunki do uprawiania niemal wszystkich zimowych dyscyplin sportowych. Jest również oblegany przez miłośników skitouringu. Więcej o tym ośrodku narciarskim znajdziecie tutaj.