Chcesz poznać najciekawsze techniki jazdy na nartach? Jazda na klasycznych nartach zaczęła Cię nudzić? Poznaj technikę carvingową, w której liczy się prawidłowa technika jazdy i szybkość reakcji. Poczuj dreszczyk jazdy na krawędzi.

Technika Carvignowa

To dosłownie jazda na krawędziach nart. Pozwala na szybkie i bezpieczne przechodzenie ze skrętu w skręt. W tej technice ważna jest odpowiednia odległość pomiędzy kolanami i stopami we wszystkich fazach przejścia. Na nartach carvingowych zawsze jedziemy do przodu, tutaj nie ma jazdy bokiem. Początkujący zawsze mają problemy z utrzymaniem równowagi, ale z czasem można się tego nauczyć. Jeżdżąc na tych nartach, zapominamy o dowolnym balansowaniu ciałem oraz opieraniem się na butach narciarskich, ponieważ takie zachowanie zawsze prowadzi do upadku.

Problemy w Carvingu

Pozostałości z jazdy pługiem – to pozostałość z początkowej techniki nauki jazdy na nartach. W tym przypadku najczęściej kolana są położone bliżej siebie niż stopy. Nogi układają się na kształt litery „A”. Przez to trudniej wykonać ruch nogi wewnętrznej podczas wycinania skrętu. Natomiast jazda z podparciem przyczynia się do wolniejszej reakcji kolana podczas skrętu. Przez to jazda nie jest płynna. Jeśli chcemy zniwelować ten błąd, powinniśmy spróbować jazdy bez kijków, wypychając wewnętrzne kolano do środka skrętu podczas fazy inicjacji skrętu.

Siadanie na tyłach nart – przez to nary są niesterowne. Takie zachowanie może doprowadzić do upadku.

Nieodpowiednie zakrawędziowanie nart w czasie skrętu – skutkuje brakiem odpowiedniego podparcia, nieodpowiednim ustawieniem kolan oraz uciekaniem narty zewnętrznej. Ważne jest, aby solidnie wbić krawędzie w śnieg, z wyczuciem, na tyle, aby było stabilnie i jednocześnie nie utrudniało przejścia w następny skręt.

Prawidłowa technika w Carvingu

Odpowiednia faza przejścia – czyli przenoszenie ciężaru ciała z jednej strony nart na drugą w czasie zmiany krawędzi. Jest to możliwe dzięki szybkiemu ruchowi kolan. Aby nauczyć się tej techniki warto ćwiczyć jazdę bez kijków, dłoń powinna być położona na biodrze wewnętrznym pod koniec skrętu, później płynnym i zdecydowanym ruchem wypychamy biodra do kolejnego skrętu. Ta czynność ułatwia zmianę krawędzi. Przenoszenie ciężaru zawsze zaczynamy od bioder, przy czym pamiętamy o tym, aby przesuwać biodra do boku, nie od góry.

Odpowiednia sylwetka – w pierwszym przypadku korpus powinien znajdować się w jednej linii z nogami.  Dzięki temu balansujemy ciałem w jednej linii. Drugi przypadek to tak zwana sylwetka przełamana, czyli nogi są ustawione do stoku w większym stopniu, niż korpus. Ta druga sylwetka sprawdza się na stromych stokach. Pozwala na szybką zmianę krawędzi, jednak liczmy się z tym, że ta technika zwiększa obciążenie kręgosłupa. Na niemal bezwysiłkową pozwala nam jazda funcarvingowa.

Szybkość oraz płynność ruchów

Jeśli chcemy w prawidłowy sposób wykonać skręt carvingowy, musimy w pierwszej połowie skrętu mieć duże przyspieszenie, wtedy działanie siły odśrodkowej równoważymy, poprzez coraz głębsze pochylanie się do wnętrza skrętu oraz poprzez mocniejsze wbicie krawędzi nart w śnieg. W drugiej połowie skrętu wykonujemy odwrotny ruch, a mianowicie zmniejszamy swoje pochylenie oraz zakrawędziowanie nart. Przechodzenie z jednego etapu do drugiego powinno zachodzić płynnie.

Kontroluj swoją technikę jazdy

W jeździe carvingowej to możliwe. Sprawdzisz samodzielnie swoją technikę jazdy poprzez sprawdzenie swojego śladu pozostawionego po ostatnim skręcie. Dzięki niemu będziemy wiedzieli, czy wykonujemy odpowiedni ześlizg w danej fazie skrętu. Wystarczy, że co jakiś czas będziemy się zatrzymywać i oceniać swój ślad. Z niego możemy zaczerpnąć wiele ważnych dla nas informacji.

Jaki sprzęt narciarski do jazdy carvingowej?

Do jazdy carvingowej kupujemy narty taliowane. Dla osób początkujących najlepsze będą narty o dosyć małym promieniu skrętu, w granicach 12-14 m. Tego typu narty są dosyć krótkie, dlatego niewielki promień skrętu pozwoli łatwiej się do nich przyzwyczaić. W szkołach narciarskich do nauki tego typu narciarstwa używa się nart o długości 100 cm i promieniu skrętu 7 m. Dzięki takim nartom szybko wyczujemy, o co chodzi w tej technice jazdy.

Narciarze początkujący powinni skorzystać z nart miękkich allround, a w przypadku osób doświadczonych najlepszym rozwiązaniem będą narty miękkie slalomowe.

Jak wybrać stok?

Tutaj najlepiej będzie, jeśli do nauki wybierzemy gładki, płaski i szeroki stok, na którym nie ma dużego tłoku. Wtedy będziemy mogli skupić się na nauce i nikt nie będzie nam w tym przeszkadzał.

Ważne rady w technice Carvingowej

  • Staramy się utrzymywać sylwetkę nisko
  • Narty rozstawiamy na szerokość bioder
  • Pamiętamy o tym, aby linia barków była prostopadła do osi nart
  • Staramy się jeździć na krawędziach nart
  • Dbamy o równomierne obciążenie nart poprzez zachowanie odpowiednie ułożenie sylwetki
  • Narty zawsze powinny być równo zakrawędziowane
  • Starajmy się równomiernie dociskać narty do stoku we wszystkich fazach skrętu
  • Prędkość kontrolujemy poprzez wyciągnięcie łuku w górę
  • Nie kontrolujemy prędkości poprzez ześlizg
  • Nie dopuszczamy do ześlizgu, z wyjątkiem sytuacji awaryjnych

Skorzystaj z lekcji u profesjonalistów

Na naszej stronie, oprócz atrakcyjnych regionów narciarskich znajdziesz również Szkolenia Narciarskie udzielane przez profesjonalistów. Z nami poznasz wszystkie techniki narciarstwa. Zapraszamy Cię do zapoznania się z naszą ofertą tutaj SZKOLENIA NARCIARSKIE