Dolomity to pasmo górskie we Włoszech szczególnie popularne wśród polskich turystów. Góry posiadają kilka tajemnic, o których dowiecie się w tym artykule.

5 ciekawostek o Dolomitach

Dolomity to jedno z najpiękniejszych pasm górskich położonych w Europie. Uwielbianych szczególnie przez narciarzy w okresie zimowym. Znane są ze świetnych stoków i gwarancji śniegu. Jednak jak każde góry, tak i Dolomity mają swoje tajemnice. Tutaj zdradzimy kilka ciekawostek, o których być może jeszcze nie wiecie.

Zanim odkryjemy tajemnice Dolomitów na początek trochę teorii. Pasmo Dolomitów położone jest w całości we Włoszech, a dokładnie w ich północno-wschodniej części. Znajduje się pomiędzy trzema dolinami: Pustertal, Piawa i Val Rendena. Leżą w trzech prowincjach: Trydent (część zachodnia), Bolzano (część północna) i Bellono (część południowa).

Ciekawostki na temat pasma Dolomity:

1. Pochodzenie nazwy Dolomity

Dolomity noszą swoją nazwę dopiero od XVIII wieku. Wcześniej mówiono na nie Monti Pallidi, nazwa ta oznaczała Blade Góry. Dzisiejszą nazwę zawdzięczają francuskiemu geologowi Déodat de Dolomitu. To on odkrył, że skały w tych górach nie są czystym wapieniem, a składają się ze związków magnezu i wapnia, tworząc dolomit. Pomnik sławnego geologa możemy podziwiać w Cortinie d’Ampezzo.

2. Rdzenna ludność i kultura

Miejscowa ludność zamieszkująca te tereny od wieków to Ladynowie. Rdzenna ludność posługuje się językiem ladyńskim. Dziś Ladynów jest około 30 000. Historię i kulturę rdzennej ludności Dolomitów możemy poznać w muzeum etnograficznym, które znajdziemy w Vigo di Fassa. W Dolomitach obowiązują trzy języki: włoski, ladyński i niemiecki.

3. UNESCO

Dolomity w 2009 roku zostały wpisane na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO. Znalazły się tam dzięki niezwykłym skałom, niespotykanym wyglądem, bogatą fauną i florą. Osoby z komitetu UNESCO były zachwycone ich naturalną, nienaruszoną przez człowieka formą oraz wyjątkowym charakterem Dolomitów.

4. Szczyty Dolomitów

Pasmo Dolomitów liczy aż 220 szczytów. Jednak tylko kilka z nich przekracza 3100 m n.p.m. Najwyższym szczytem jest Marmolada, która osiąga wysokość 3343 m n.p.m. Pierwszy raz została zdobyta w 1802 roku. Z języka ladyńskiego tłumaczymy nazwę jako „błyszcząca”. Nazwa tego szczytu pochodzi od lodowca Ghiacciaio Della Marmolada, który położony jest na północnej flance. Grań Marmolady składa się z 5 niższych szczytów: Punta Penia, Punta Rocca, Punta Ombretta, Monte Serauta oraz Pizzo Serauta. Co ciekawe, na szczyt Punta Rocca możemy wjechać kolejką linową.

5. Budowa Dolomitów

Dolomity są zbudowane ze skamieniałej rafy koralowej, którą tworzyły osady tropikalne oraz organizmy zamieszkujące pramorze Tetys. Rafa ta była w tym miejscu około 250 milionów lat temu. Dokładniej, było to w epoce triasu. Dzięki zderzeniu się płyty adriatyckiej i euroazjatyckiej nastąpiło spiętrzenie, które utworzyło niezwykły obszar alpejski. Dzięki temu zdarzeniu Dolomity stały się najpiękniejszymi górami w Europie.