Rodzice bardzo często poszukują odpowiedzi na pytanie, w jakim wieku musi być dziecko, aby można je bezpiecznie nauczyć jazdy na nartach?

Na to pytanie można zazwyczaj odpowiedzieć, no… niemal prawie precyzyjnie, choć predyspozycje ruchowe najlepiej oceniać u każdego dziecka indywidualnie.

Szkoły nauki jazdy na nartach sugerują, że dzieci powinny być w wieku 3 lat i krótko mówiąc… nie sikać w majtki. Następnie można oszacować ich zdolności motoryczne i umieścić w konkretnej grupie z rówieśnikami lub nawet starszymi dziećmi jeżeli są one mniej zaawansowane. Płynność procesu nauki zależy równie mocno od zdolności poznawczych. Dla ułatwienia nauki używa się kolorowych elementów – naklejek, podpórek i znaków rozpoznawczych. Zamiast wydawać trudne do zrozumienia polecenia stanowią one idealne punkty odniesienia.

3 lata to dobry wiek na rozpoczęcie nauki ze względu na to, że dzieci odczuwają niski poziomu lęku, a tym samym ich możliwości adaptacyjne są dosłownie nieograniczone. Profesjonalne podejście szkoły ale także rodziców powinno wiązać się z umożliwieniem nauki wśród rówieśników o podobnych umiejętnościach, a rodzice po skończonej przejażdżce powinni znaleźć czas na to, aby podziwiać postępy swoich dzieci.

Jeżeli sam wolisz snowboard i chcesz by twoje dziecko poszło w twoje ślady, granicę wieku najprawdopodobniej musisz przenieść na 5 lat. Do tego czasu dzieci mają problemy z utrzymaniem się w pionie stojąc bokiem. Dodatkowym problemem jest środek ciężkości, który u maluchów koncentruje się w głowie a nie tułowiu. Snowboard może być przez to sportem o dość chwiejnych efektach.