Dolomity to nie tylko świetnie przygotowane szlaki narciarskie. Tutaj miłośnicy historii znajdą miejsca, które upamiętniają ważne wydarzenia. Zapraszamy Cię na małą wycieczkę po niezwykłych zakątkach Dolomitów.

Dzwon pokoju w Kronplatz

W Kronplatz na narciarzy czeka nie tylko 116 km zróżnicowanych i wyśmienicie przygotowanych tras narciarskich o różnych stopniach trudności. Brak drzew na stokach Kronplatz pozwolił na utworzenie szerokich tras narciarskich. Jednak elementem, który wyróżnia ten region spośród innych ośrodków narciarskich, jest dzwon pokoju Concordia 2000. Został wzniesiony w 2000 roku z okazji 25-lecia regionu narciarskiego. Jest zawieszony na 11-metrowej wieży. Ma on wysokość 3,11 m i jest największym dzwonem w Alpach, którego serce bije codziennie w południe lub w wyjątkowe okazje, np. gdy jest zakończenie wojny, albo w jakimś kraju zostaje znoszona kara śmierci. Dzwon można podziwiać z bliska, dojedziemy na szczyt, korzystając z kolejek wyjeżdżających z Olang lub Riscone.

Alta Badia

I Wojna Światowa w Dolomitach pozostawiła po sobie wiele pamiątek w Dolomitach. Nieopodal Alta Badnia znajdziemy Szlak I Wojny Światowej prowadzący wokół szczytu góry Col Di Lana. Właśnie w tym miejscu odbyły się krwawe walki w czasie tej wojny. Trasa upamiętniająca te tragiczne wydarzenia ciągnie się do Malga Ciapela. Możemy też skorzystać ze szlaku wiodącego wokół szczytów Marmolady, la Civetta, il Pelmo, le Cinque Torri, le Tofane, il Lagazuoi, Conturines i il Settsass.

Cortina d’Ampezzo

Tutaj znajdziemy muzeum poświęcone I Wojnie Światowej prowadzonej w latach 1914-1918. Zawiera ono dużo pamiątek z tamtego okresu. Odwiedzając to miejsce, możemy wiele się nauczyć. Co ciekawe w walkach na terenach Cortina d’Ampezzo brali udział również Polacy.

Museo Della Grande Guerra Cortina d’Ampezzo

Tutaj można poznać historie ludzi, którzy walczyli i żyli na tym terenie w czasie wojny. Z przewodnikiem pokonujemy trasę na rakietach śnieżnych, zaglądamy do zrekonstruowanych okopów, oddalonych 100 metrów od muzeum. Na koniec zwiedzania jesteśmy częstowani gorącym posiłkiem i grzanym winem. Zwiedzanie trasy na rakietach śnieżnych odbywa się od 21 lutego do 9 marca. Przejście całej trasy wraz z wizytą w muzeum trwa około 3-4 godziny. Muzeum jest otwarte codziennie od 15 czerwca do 30 września w godzinach 10-13 i 14-17. Warto wspomnieć, że w czasie złej pogody jest zamknięte. W Maju, czerwcu i październiku czynne w soboty oraz niedziele. Możemy odwiedzić je również w grudniu, lutym i w marcu, ale tylko w wybrane dni. Szczegółowe informacje dotyczące godzin otwarcia znajdą Państwo na oficjalnej stronie muzeum.

Museo all’Aperto delle 5 Torri

To muzeum również znajduje się na terenie Cortina d’Ampezzo. Tutaj można przejść szlak wojenny z I Wojny Światowej. W Cinqe Torii zaczynają się kręte ścieżki. Przed wyjściem na szlak należy być odpowiednio przygotowanym, to nie jest zwykły spacerek po górach. Trasa ta jest bardzo dobrze oznakowana, tablice informacyjne opisują historyczne miejsca w języku włoskim, angielskim i niemieckim. Na trasie nie brakuje punktów widokowych, a także okopów, które w realistyczny sposób oddają charakter tamtych dni. Dzięki temu można doświadczyć na własnej skórze, jak wyglądało życie w okopach. Miejsca te odzwierciedlają ponurą rzeczywistość wojny i przypominają nam o tamtych wydarzeniach, abyśmy docenili wielką wartość pokoju na świecie. Na 5 Torri możemy dojść na piechotę lub dojechać wyciągiem krzesełkowym. Odwiedzając to miejsce, trzeba liczyć się z tym, że zapoznanie się ze wszystkimi historycznymi miejscami może zająć nam pół dnia.

Val di Sole – Zamki w krainie słońca

Historyczne miejsca w Dolomitach nie są związanie tylko z wojnami. Istnieją tutaj także miejsca, które mają piękną, długą historię i stanowią atrakcyjne dzieła architektoniczne. Tak również jest w Val di Sole. Tutaj znajdziemy kilka pięknych zamków, które warto zobaczyć.

Caldes Castle

Zamek ten został wybudowany w 13 i 17 wieku. Jest z nim związanych wiele legend i jedna historia miłosna z tragicznym zakończeniem.  Zamek jest 5-piętrowy, spotkamy się w nim z elementami architektury weneckiej oraz niemieckiej. W środku zamku znajdziemy pomieszczenia z ozdobnymi freskami, sklepionymi sufitami i boazerią. Na wieżę prowadzą drewniane schody. Zamek przez lata zmieniał swoich właścicieli, dzisiaj należy do autonomicznej prowincji Trento. Przeszedł gruntowną renowację i dziś odbywają się na nim prestiżowe wystawy czasowe oraz ważne wydarzenia kulturalne. Wstęp na zamek jest wolny, jednak zwiedzanie jest możliwe jedynie latem.

Castel di San Michele

Pierwsze pisemne wzmianki o tym zamku sięgają roku 1191. Został on nazwany tak na cześć świętego, któremu poświęcona jest jedna kaplica w zamku. Zamek ten wybudowano na niedostępnej skale, znajdującej się przy trasie handlowej pomiędzy regionem Trento a okolicą Brescia Tonale Pass. W zamek został wybudowany w stylu romańskim i gotyckim. Co ciekawe, mury najlepiej zachowanej części zamku mają grubość nawet 2,78m. Wieża zamkowa ma 25 m wysokości i jednocześnie jest najlepiej zachowanym elementem zamku. Najlepiej zwiedzać ten obiekt z przewodnikiem, wtedy możemy dowiedzieć się wielu ciekawostek.

Tutaj przedstawiliśmy zaledwie kilka ciekawych miejsc z niezwykłą przeszłością. Na terenie Dolomitów jest wiele zabytków, które trzeba odwiedzić będąc w pobliżu. Dolomity to nie tylko narty, ale również miejsce z ciekawą historią wartą poznania.