O czym należy pamiętać wybierając ubezpieczenie? Opcji nad którymi warto się zastanowić jest zazwyczaj bardzo wiele, ale aby poczuć się bezpiecznie i pewnie za granicą warto trzymać się podstawowego schematu niezależnie od tego czy jedziemy sami czy z rodziną.

Od czego zacząć?

Przede wszystkim należy wykupić ubezpieczenie NNW (Następstwa nieszczęśliwego wypadku) – w razie gdy w wyniku wypadku ucierpimy z powodu trwałego uszczerbku na zdrowiu, zostanie wypłacone odszkodowanie. Ta kategoria zawiera również tak ekstremalne przypadki jak śmierć ubezpieczonego. Podczas wyjazdów na narty złamania i urazy kończyn to najczęstsze przypadki uszczerbków na zdrowiu. Teoretycznie może się to zdarzyć bardzo łatwo nawet już pierwszego dnia pobytu, gdy nie jesteśmy jeszcze oswojeni z dynamizmem jakiego wymaga jazda na nartach.

Zakup ubezpieczenia zwykle kończy się właśnie w tym miejscu. Istnieją jednak inne opcję warte dokładnego rozważenia.

Wyjazd na narty to przede wszystkim zjazd po stoku, który może okazać się niebezpieczny nie tylko dla nas. Na każdym kroku spotykamy turystów, cieszących się tą samą zabawą. W takich warunkach łatwo o zderzenie z kimś kto dzieli z nami stok. Gdy spowodujemy wypadek narażając inną osobę na uraz będziemy museli pokryć koszty jej leczenia. Na wypadek takich okoliczności należy wyposażyć swoją polisę w ubezpiecznenie odpowiedzialności cywilnej (OC). Z tak rozbudowanym pakietem możemy być pewni, że koszty leczenia, a przynajmniej ich część, pokryje ubezpieczyciel.

Trzecim ważnym aspektem jest opcja Assistance. W razie nagłego wypadku pozwoli podróżującej rodzinie zapewnić opiekę nad dziećmi, w razie gdyby rodzice nie mogli się jej podjąć; pokryje koszt przyjazdu i pobytu osoby do opieki nad poszkodowanymi. Asisstance może także zapewnieć pomoc tłumacza i prawnika.

Dodatkowo warto ubezpieczyć sam sprzęt narciarski szczególnie gdy jest nowy. Ubezpieczenie zwykle pokrywa uszkodzenie lub zaginięcie rzeczy. To samo dotyczy przewożonych bagaży.

Ważne jest aby przy wyborze ubezpieczenia zapoznać się z rozróżnieniem kategorii sportów. Każde towarzystwo może interpretować uprawianie konkretnych sportów przez pryzmat różnych poziomów ryzyka.

Kategorie, które najczęściej dotyczą wyjeżdzających na narty w celach rekreacyjnie to „Amatorskie uprawianie sportu” zaliczające wypadki jedynie na oznakowanych szlakach; oraz „Sporty podwyższonego ryzyka”, często wliczające także freeride i skitoury.

Zapraszamy do zapoznania się z wybranymi ubezpieczeniami narciarskimi.