Zadbaj o prawidłowy strój

Od czego należy zacząć? Po pierwsze należy zaczekać aż zdolności motoryczne dziecka będą na tyle rozwinięte, że poradzi ono sobie a utrzymaniem równowagi na lekkiej pochyłości. Jeżeli jesteśmy pewni, że maluch jest już do tego zdolny, to oczywiście kompletujemy odpowiedni zestaw narciarski. Ciepły, nieprzemakalny kombinezon narciarski i wygodną czapkę. Równie ważne są porządnie wykonane rękawice, które nie tylko ochronią przed zimnem, ale również przed skaleczeniem – narty i elementy nart potrafią niemile zaskoczyć zaostrzonymi częściami. Nie należy zapominać o ciepłych narciarskich skarpetach. Niektórych może kusić, aby założyć dziecku dwie pary jednak zbyt duża izolacja nie przepuści wilgoci na zewnątrz. Na koniec obowiązkowy kask i gogle (te ostatnie szczególnie podczas opadów śniegu).

Jak dobrać narty dla dziecka?

Jeżeli wypożyczasz lub kupujesz narty dla dziecka pierwsze co musisz zrobić, to określić jego wzrost oraz wagę. Na tej podstawie specjalista oferujący zestaw sprzętu powinien prawidłowo dobrać typ wiązań, długość nart oraz najbardziej odpowiednie buty. Przed podjęciem decyzji o kupnie lub wypożyczeniu warto sprawdzić czy buty są rzeczywiście dobrze dopasowane do wiązań.  W przeciwnym wypadku konieczna jest odpowiednia regulacja wiązań.

Istnieje niepisana zasada, że dziecko ucząc się jazdy na nartach nie powinno korzystać z kijków. Utrudniają zachowanie równowagi, a początkowy brak podziału uwagi może spowodować, że dziecko zamiast odpychać się nimi od śniegu zrobi sobie krzywdę.

Pierwsze kroki w nartach

Rozsądnie jest nie rzucać dziecka na głębokie śniegi już w pierwszych minutach. Najpierw należy poćwiczyć chodzenie w butach narciarskich. Przejść kilka razy kładąc stopę najpierw piętą, a następnie palcami. Kolejnym dobrym ćwiczeniem będzie skręcanie stóp w miejscu (lewo-prawo), aby przyzwyczaić się do oporu jaki stawia but.

Pierwsze kroki na śniegu nie odbiegają od tych, które polecane są wszystkim rozpoczynającym jazdę na nartach. Obowiązkową lekcją jest opanowanie umiejętności hamowania i zwalniania korzystając z rozstawu nart do pozycji „V” (pisaliśmy i tym w poradniku jazdy na nartach).

Aby mieć dziecko cały czas w bezpiecznej odległości, szczególnie na bardziej stromym zboczu, można zastosować specjalne szelki do nauki jazdy na nartach, dzięki którym dziecko nie zjedzie niepostrzeżenie z wyznaczonego toru. Ostrożność jest ważna na każdym kroku, także podczas jazdy wyciągiem.  Ważne, aby dziecko siedziało blisko boku, aby mogło trzymać się barierek. Ponadto powinno usiąść najgłębiej jak to możliwe.

***

Pamiętajcie o dwóch podstawowych zasadach. Po pierwsze pilnujcie, aby dzieci czuły się bezpiecznie; po drugie muszą się przy tym dobrze bawić.