Udany sezon narciarski wymaga od nas przygotowania. W sezonie letnim możemy zamienić narty na nartorolki. Jest to świetny sposób na zachowanie świetnej formy przez cały rok.

Kto może ćwiczyć na nartorolkach?

Nartorolki są najczęściej wykorzystywane do treningów u narciarzy biegowych. Korzystają z nich zarówno największe gwiazdy narciarstwa, jak i amatorzy. Na nartorolkach może ćwiczyć praktycznie każdy.

Jakie są zalety jazdy na nartorolkach?

Nartorolki to świetna forma sportu letniego zastępująca biegi narciarskie. Podczas treningów musimy zaangażować do pracy prawie te same partie mięśni, co przy narciarstwie biegowym. Dzięki temu poprawia się kondycja, wydolność, siła fizyczna, koordynacja ruchowa oraz wytrzymałość całego organizmu. Pozwala to przez cały rok być w świetnej formie fizycznej.

Jakie są rodzaje nartorolek?

Tutaj wyróżniamy między innymi nartorolki uniwersalne i wyczynowe. Modele wyczynowe wymagają specjalistycznych wiązań oraz butów. Natomiast uniwersalne nartorolki, są wyposażone w paski, którymi stabilizujemy zwykłe obuwie sportowe. Co ważne, z jednej pary nartorolek może korzystać wiele osób bez względu na rozmiar butów.

W przypadku profesjonalnych nartorolek mamy podział ze względu na styl jazdy i przeznaczenie:

  • nartorolki typu skate – do kroku łyżwowego
  • nartorolki typu combi –  do kroku klasycznego i łyżwowego
  • nartorolki classis – do kroku klasycznego
  • nartorolki biegowe – do trenowania narciarstwa biegowego
  • nartorolki zjazdowe, nazywane również gąsienicowymi – do trenowania narciarstwa zjazdowego

Gdzie można ćwiczyć w nartorolkach?

Nartorolki uniwersalne umożliwiają nam jazdę po różnej nawierzchni. Jest to możliwe dzięki pompowanym, gumowym kółkom. W takich nartorolkach możemy jeździć po lesie oraz po utwardzonej powierzchni. W przypadku nartorolek wyczynowych możliwa jest jedynie jazda po asfalcie. Co ważne, podczas jazdy na nartorolkach używamy kijków, tak samo, jak w przypadku narciarstwa biegowego.

Jak nauczyć się jeździć na nartorolkach?

Nauka jazdy na nartorolkach będzie prosta dla osób, które wcześniej jeździły na łyżwach lub wrotkach. Dla osób bez doświadczenia najlepszym rozwiązaniem będzie wykupienie kilku lekcji u instruktorów jazdy na nartorolkach.

Jakie nartorolki wybrać?

Wiemy już, że wyróżniamy dwa rodzaje nartorolek. Przy zakupie konkretnego modelu musimy zdecydować jaki styl jazdy chcemy opanować. Ważny jest również aspekt częstotliwości treningów oraz jakości powierzchni, na której będziemy ćwiczyć.

W przypadku treningów na asfalcie wystarczą nam nartorolki wykonane z aluminium. Natomiast przy treningu na innych nawierzchniach konieczna jest szyna kompozytowa. Ma większą elastyczność oraz tłumi drgania, dzięki temu jest zdecydowanie lepsza dla stawów.

Wiązania w nartorolkach

Niezwykle ważne jest prawidłowe przymocowanie wiązań w nartorolkach. Przy tej czynności należy ściśle trzymać się wytycznych producenta. Jednak najlepszym rozwiązaniem będzie zakup nartorolek razem z wiązaniami. A jeśli nie potrafimy samodzielnie przymocować wiązań, powierzmy to zadanie sprawdzonemu serwisantowi.

Kijki do nartorolek

Przy jeździe na nartorolkach panują takie same zasady jak w narciarstwie. Bardzo ważna jest ich wytrzymałość, najlepsze są modele wykonane z jednolitego materiału. Może być to włókno węglowe lub aluminium. W przypadku stylu klasycznego kijki powinny sięgać na wysokość pach. W stylu łyżwowym powinny sięgać do ramion. Równie istotną kwestią są rodzaje grotów. Tutaj nie sprawdzają się groty stalowe. Najlepiej zastosować groty widiowe.

Rodzaje kółek

W przypadku nartorolek wyróżniamy kółka wolne oraz szybkie. Kółka wolne sprawdzają się u osób uczących się jazdy na nartorolkach, są także przydatne przy treningu wytrzymałościowym. Kółka szybkie pozwalają na udoskonalanie techniki biegu.

Buty do nartorolek

Do profesjonalnych treningów na asfaltowej powierzchni będziemy potrzebowali specjalnych butów do nartorolek. Latem i wiosną najlepsze będą nieocieplane. Rodzaj butów wybieramy pod styl jazdy.

Bezpieczeństwo to podstawa

Podczas jazdy na nartorolkach mamy najczęściej do czynienia z twardym podłożem. Tutaj upadek może być bolesny. Dlatego, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo, warto zainwestować w porządny kask, ochraniacze na kolana i łokcie, oraz wyposażyć się w specjalne rowerowe rękawiczki ochronne.