Wędrowanie po górach to ogromna przyjemność latem i prawdziwe wyzwanie zimą, z którego miłośnicy gór zawsze mają ogromną satysfakcję. Podczas takiej wędrówki mamy czas na rozmyślanie i podziwianie pięknych widoków. Jednak co zrobić, kiedy zamyślimy się zbyt mocno i zgubimy szlak w górach?

LATO

Kiedy podczas wakacyjnej wędrówki zgubimy się w lesie, musimy ustalić, skąd idziemy i dokąd chcemy dotrzeć. Jeśli zgubiliśmy się całą grupą, to pod żadnym pozorem nie możemy się rozdzielić na małe grupki. Wyznaczamy jedynie 2 osoby, które są chętne do znalezienia szlaku. Reszta osób pozostaje w jednym miejscu. W tym przypadku dwie osoby szukające prawidłowego szlaku powinny wrócić się do miejsca, w którym ostatni raz widziały oznaczenie szlaku.

Zdradziecka mgła

Mgła w górach występuje bardzo często. Czasami widoczność ogranicza się jedynie do kilku kroków. W takich warunkach ciężko cokolwiek zobaczyć. Co zrobić w takiej sytuacji?
Jeśli na szlaku natrafimy na mgłę, powinniśmy ustalić kierunek, z którego przyszliśmy, na którym terenie górskim się znajdujemy, a także przypomnieć sobie, w którym miejscu ostatni raz mijaliśmy znak turystyczny. Mgłę dobrze jest przeczekać, ponieważ pojawiają się ona niespodziewanie i w miarę szybko się rozchodzi.

Co zrobić, kiedy zastanie nas zmrok w górach?

Czasami może się tak zdarzyć. Latem sprawa jest prostsza niż zimą. Jeśli jesteśmy w trudnym terenie, wtedy najlepiej zostać w tym miejscu, gdzie zastał nas zmrok i przeczekać do rana. Wtedy przyda się karimata i śpiwór. Ewentualnie jeśli nie mamy śpiwora, możemy skulić się i otulić puchową kurtką. Jeśli jest chłodno, możemy spróbować rozpalić małe ognisko, aby się rozgrzać, czy przygotować ciepły napój. Jeżeli po nocy w górach czeka Cię jeszcze wędrówka, a Ty czujesz, że już nie masz sił, wezwij pomoc. Jeśli natomiast zmrok złapał nas w łatwym terenie i przy ładnej pogodzie, to możemy spokojnie zejść do najbliższego schroniska.

Niebezpieczna burza

Burza w górach jest szczególnie niebezpieczna. W takim przypadku musimy natychmiast szukać schronienia. W czasie burzy możemy przeczekać ją, schodząc w miejsca osłonięte od wiatru i deszczu. Mam tutaj na myśli na przykład przewieszone skały. Możemy usiąść na plecaku albo zwiniętej linie. Jednak nie opieramy się o ściany skał, ponieważ wtedy spływa po nich woda. Najlepsze schronienie podczas burzy znajdziesz w kolebach.
Drobna wskazówka:
Podczas burzy unikaj wzniesień, dużych otwartych przestrzeni, metalowych konstrukcji, czy cieków wodnych i pojedynczych drzew. Te elementy ściągają wyładowania elektryczne. Oprócz tego pamiętajmy o wyłączeniu telefonu podczas burzy. Jeżeli idziecie grupą najlepiej nie siedzieć jedna osoba obok drugiej i nie trzymać się za ręce.

ZIMA

Zagubienie się w górach latem to przysłowiowy pikuś, przy zagubieniu się w górach zimą. To dwie różne pory roku, podczas których warunki w górach diametralnie różnią się od siebie.
Nigdy nie wolno lekceważyć gór, zwłaszcza zimą.

Kiedy zorientujemy się, że zgubiliśmy szlak w górach zimą, to nie powinniśmy iść dalej. Jeśli mamy ze sobą telefon komórkowy natychmiast dzwonimy na numer ratunkowy GOPR. Natomiast, jeżeli telefon się rozładował i nie mamy z czego zadzwonić po pomoc, powinniśmy wrócić się, idąc po własnych śladach. Jeśli jednak ślady nie są widoczne, powinniśmy wzywać pomoc 6 razy na minutę. W tym przypadku możemy krzyczeć (o ile nie jesteśmy w terenie zagrożonym lawinami), możemy migać przy pomocy latarki lub lusterka co 10 sekund przez minutę i robić minutowe przerwy. Ewentualną odpowiedzią na pomoc wezwanych ratowników górskich powinien być sygnał wysłany 3 razy na minutę. Pamiętajmy o tym, aby nigdy nie wpadać w panikę. Zawsze trzeba zachować zimą krew i spróbować wydostać się każdej złej sytuacji.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa:
• Zanim wyjdziesz w góry, przygotuj się, sprawdź prognozę pogody niezależnie od pory roku.
• Zawsze zabieraj ze sobą odpowiednie ubranie, naładowany telefon i prowiant. Tutaj sprawdzisz o czym nie możesz zapomnieć idąc w góry.
• Unikaj samotnych, długich wędrówek. Na taką wyprawę zawsze warto iść przynajmniej we dwójkę.
• Informuj o swoich wyjściach, planowanej trasie i planowanym czasie powrotu kogoś bliskiego lub obsługę hotelu.
• Jeśli wychodzisz w góry zimą lub wiosną, sprawdź informacje o ewentualnym zagrożeniu lawinowym oraz stanie pokrywy śnieżnej.
• Jeśli na szlaku zauważysz, że pogoda zaczyna się pogarszać, natychmiast wróć z trasy.
• Nie wychodź na szlak we mgle, a także po nagłym ociepleniu.
• Zimą unikaj wędrówek zaraz po dużych opadach śniegu.
• Pamiętaj o tym, że zimą strome stoki i żleby są niebezpieczne ze względu na ryzyko schodzenia lawin.